İnsan Kaynakları 14 MAYIS 2017 / 19:55

İş görüşmelerinde avantaj sunan detaylar

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net’in Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili şu başlıklara dikkat çekti:  
Dakik olun: Görüşmeye zamanında gitmek, potansiyel işvereninize ve görüşmecinize duyduğunuz saygının da göstergesi. Geç kalmak kadar, çok erken gitmekten de sakının. 5-10 dakika önce görüşme yapacağınız yerde hazır bulunmanız yeterli.
Araştırma yapın: Görüşmeye sadece pozisyonunuz hakkında değil, kurum hakkında da bilgi sahibi olarak gidin. Görüşme esnasında, yeri gelirse bilgilerinizi uygun biçimde anlatmak, artı değer oluşturabilir. 
Görünüşünüze özen gösterin: Kıyafetlerinize ve görüşünüze özen göstermeniz, iş görüşmesini ve dolayısıyla potansiyel işvereninizi önemsediğiniz anlamına gelir.
Açık olun: Önceki iş deneyimleriniz, işverenleriniz ve kişisel becerileriniz gibi konularda gerçeklerden farklı şeyler söylemeyin, hatta bu tarz eğilimlerin ilerleyen dönemde hukuki yaptırımları olabileceğini unutmayın.
Önceki işverenlerinizi kötülemeyin: Ne kadar kötü deneyimler yaşamış olursanız olun, daha önceki işyerleriniz, çalışma arkadaşlarınız ve işverenleriniz hakkında olumsuz görüş belirtmeyin.  
İşinize katabileceğiniz farklılıkları ifade edin: Çalışkanlığınız, yüksek konsantrasyonunuz, dikkatli ve özenli olmanız ya da iyi bir takım oyuncusu olmanız gibi özelliklerinize güveniyorsanız, görüşmede bunları ifade edin.
Saygılı ve sabırlı olun: Birçok farklı nedenden dolayı görüşmede her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Saygılı ve sabırlı yaklaşımınızdan taviz vermeyin.  
Soru sorun: Yapacağınız işe, iş ortamınıza ya da size sunulan haklara ilişkin sorularınız varsa, mutlaka sorun.
İstekli olduğunuzu gösterin: Pozitif bir yaklaşımla güler yüzlü olun, istekli olduğunuzu, kurumun bir parçası olmaktan mutluluk duyacağınızı gösterin.
Görüşmeden sonraki süreci öğrenin: Görüşmenin sonucuna ilişkin ne şekilde bilgilendirileceğiniz, sürecin ne zaman tamamlanacağı gibi konularda bilgi alın. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics