İnsan Kaynakları 13 NİSAN 2015 / 09:19

İş hayatı mobilde başlayıp mobil devam ediyor

Eleman.net’in gerçekleştirdiği “Çalışanların İnternet Kullanımı Araştırması”, mavi yaka çalışanların beyaz yaka çalışanlara oranla daha fazla teknoloji kullandığını ortaya koyuyor. Yaklaşık 11 bin mavi yaka çalışan üzerinde gerçekleştirilen araştırma, çalışanların teknoloji kullanımında beyaz yaka çalışanlara fark attığını gösteriyor. Örneğin çalışanların yüzde 46,5’i yeni işini cep telefonu aracılığıyla arıyor.

Mobil cihazlar ise çalışanların iş arayış süreçlerinde başrol oynuyor. Araştırma sonuçları ve Eleman.net mobil ziyaretçilerin dağılımına bakıldığında Android işletim sistemi kullananlar yüzde 80,2’lik paya sahip olurken, iOS işletim sistemi yüzde 13,7’lerde. Windows Phone işletim sisteminden mobil siteyi ziyaret eden adaylar ise yüzde 2,44 ile son sırada. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal şu değerlendirmeyi yaptı:

“Akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması, alt gelir grubuna sahip mavi yaka ve ara kademe çalışanların akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasını sağladı. Mavi yaka çalışan da tıpkı beyaz yaka çalışan gibi kendini teknolojinin bir parçası olarak hissediyor. Çalışanlar için kullanım kolaylığı, uygulama çeşitliliği, şarj süresi ve bütçe gibi etkenler seçimi etkiliyor. Çalışanlar akıllı telefonların sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalanmak istiyor.”

Modellerde köklü değişime hazır olun

Öte yandan, Connect Solutions tarafından yapılan “The Remote Collaborative Worker Survey” araştırmasına göre, çalışanların yüzde 39’u sıklıkla veya ayda birkaç kez uzaktan mesai yapıyor. Çalışanların yüzde 77’si uzaktan daha verimli bir şekilde işlerini sürdürdüklerini ve ofis dışından çalıştıklarında işlerini yüzde 30 oranında daha hızlı tamamladıklarını söylüyor. Uzaktan çalışmanın çalışan hayatını olumlu yönde etkilediği de görülüyor. Çünkü araştırmalar, uzaktan çalışan kişilerin daha mutlu, daha az stresli ve daha sağlıklı olduklarını, büyük kurumlar için kişi başı yıllık ortalama 5 bin 250 dolar tasarruf sağladığını ortaya çıkarıyor.

Uzaktan çalışmanın, kişisel tatmin ve hayat kalitesine etkisi de var. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 45’i daha fazla uyuyabildiğini, yüzde 35’i daha fazla fiziksel egzersiz  yapabildiğini, yüzde 42’si daha sağlıklı beslendiğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 44’ü daha pozitif, yüzde 53’ü ise daha az stresli olduğunu dile getiriyor. Unify Türkiye Ülke Müdürü Erda Tütüncüoğlu da, “Araştırmaya katılanların yüzde 24’ü dışarıdan çalıştıklarında daha az sürede görevlerini bitirdiklerini ifade ederken, yüzde 23’ü mobilken normalden daha uzun süre iş yapabildiklerini ve yüzde 52’si daha az mola verdiklerini belirtiyor. Bu gibi verilerden yola çıkarak, iş yapış modellerinin dönüşeceğini söyleyebiliriz” yorumunu yaptı.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics