İnsan Kaynakları 03 AĞUSTOS 2015 / 09:43

İşe alım sürecinde artık hep çevrimiçiyiz

Özellikle birçok ülke ve şehirde ofisi bulunan, ancak tek bir İK departmanı tarafından işe alımların gerçekleştirildiği her sektörden şirkette, zaman ve para tasarrufu için çevrimçi mülakat platformları önem kazanıyor. Bu yolda önemli bir araç ise 2014’de yılında Sanko Holding bünyesinde kurulan, internet ve internet teknolojilerini merkezine alan Sankonline ekibi tarafından geliştirilen ilk proje DoHire.

Bu, aday ile işveren arasındaki görüşmeyi sayısal ortama taşıyarak, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan bir sistem. İnsan kaynakları sektörünün temel ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedeflerken, işe alım süreçlerini kolaylaştıran ve verimliliği artıran çevrimiçi mülakat platformu www.dohire.net ile işe alım için çevrimiçi mülakat platformunu kullanan İK yetkilileri, adaydan talep ettikleri nitelikleri, cevaplamalarını istedikleri soruları kolayca sayısal ortama aktarabiliyorlar. Aday ise bu soruları dilediği zaman dilediği yerde yanıtlayıp, kayıt altına alarak, şirket yetkilisine çevrimiçi mülakat platformu üzerinden iletiyor. Video görüşmesi, adaya, CV’den daha detaylı şekilde kendini ifade edebilme şansını veriyor.

Zaman ve paradan tasarruf

Mülakat ve telefon görüşmelerine çevrimiçi çözüm sunma hedefiyle mobil uygulamaya sahip olan DoHire,  bu yönüyle adaylar ve kurumlar için avantaj sunuyor. İş görüşmelerinde daha fazla adayla görüşme şansı sağlayıp, zaman kaybını engelleyen yapı hızlı, dijital, interaktif, sürdürülebilir bir işe alım modeli oluşturuyor, hızlı karar alabilme imkanı sunuyor. Ayrıca tek ekrandan ihtiyaç duyulan bilgiye erişip, görüşmeleri yaparken, geniş aday havuzuna sahip olunabiliyor.

DoHire uygulamasında şirketlerin İK profesyonellerinin kullanabileceği özel bir panel sağlanıyor. İK profesyonelleri de bu panel ile yöneltmek istedikleri soruları, her bir soruya ayrılması gereken süreyi ve son mülakat tarihini belirliyor. Sonraki adımda adaylara e-posta yoluyla iş görüşmesi daveti gönderiliyor. Daveti alan adaylar hem firma ve pozisyon hakkında bilgi ediniyor hem de video cevaplarını ilgili şirkete iletiyor. İK profesyonellerine ‘görüşmenin tamamladığı’ bildirildikten sonra işe alım uzmanları gerekli değerlendirmeyi yaparak karar veriyor.

 
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics