İnsan Kaynakları 21 EKİM 2017 / 17:20

İşten çıkarılmak yıkım değil fırsat da olabilir

İşten çıkarılan çalışanların mağduriyetini gidermek, yeni kariyer hedefleri oluşturmak adına küresel bazda da tercih edilen ‘Outplacement’, yani ‘Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı’, Türkiye’de de ilgi görüyor. Şirketler bu hizmeti genellikle birleşme, yeniden yapılanma, küçülme, kapanma gibi personel çıkarma veya azaltmanın kaçınılmaz göründüğü durumlarda tercih ediyor. İK danışmanlık şirketi Hugent’ten İK Yönetim Hizmetleri Direktörü Sibel Aydın, “Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı, süreci rahatlatan, her iki tarafın en az hasarla çıkmasını, hatta tarafların olumlu kazanım elde etmesini sağlamaya yönelik bir İK yaklaşımı” bilgisini verdi ve şöyle devam etti: 
“Türkiye’de de giderek daha çok tercih edilen bu uygulama ile firmalar çalışanlarına destek sağlamanın yanı sıra böyle süreçleri sıkıntısız, prestij kaybı olmaksızın ve eski küskün çalışanlar olmadan atlatmak istiyorlar. Çalışmaya devam edenler açısından da bu yaklaşım, çalışma motivasyonunun düşmemesi ve olası iş gerginliklerinin azaltılmasında etkili. Ülkemizde neredeyse sadece küresel firmalar bunu uyguluyor, ancak yerel firmaların da uygulamasını tavsiye ediyoruz.” 
Yeniden Yerleştirme Programı’nın doğrudan iş bulmak olarak algılanmaması gerektiğini, ama iş bulma yollarını kolaylaştırdığını hatırlatan Sibel Aydın, “Bu programın amacı, çalışanlara kendileri için bir hedef belirlemelerini ve atacakları adımları planlamalarını sağlamak” dedi. Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı çerçevesinde gündeme gelen uygulamalar; kişinin güçlü ve gelişime açık yönlerinin belirlenmesi, etkili özgeçmiş hazırlama, iş arama yöntem ve stratejileri, mülakat yönetimi, teklif sürecinin yönetimi ve etkili müzakere teknikleri ile kariyer koçluğu olarak sıralanıyor. Bu arada, Hugent’te Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı konusundaki iş hacminde 2017 yılında 2016’ya göre yüzde 45 oranında artış da söz konusu. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics