İnsan Kaynakları 28 KASIM 2010 / 18:00

İstihdam engel tanımıyor


Avea ve Fiziksel Engelliler Vakfı’nın (FEV) birlikte yürüttüğü “Özrümüzle Üretiyoruz Projesi”nin geldiği nokta gerçekleştirilen basın toplantısıyla değerlendirildi. Bu kapsamda Özrümüzle Üretiyoruz Projesi Memnuniyet Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre 2005 yılından bu yana yürütülen proje kapsamında toplam 2 bin 534 engelli özel sektörde istihdam edildi.
Proje kapsamında İstanbul’da Türkiye İş Kurumu’na iş başvurusunda bulunmuş 38 bin 758 engelliden 7 bin 827’si değerlendirilerek, 6 bin 272 engellinin kariyer planlaması gerçekleştirildi.
Toplantıda görüşlerini paylaşan AKP İstanbul Milletvekili ve FEV Genel Sekreteri Lokman Ayva, projenin engelli vatandaşlara katkılarına değinirken Fiziksel Engelliler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Kahraman Emmioğlu da ülkemiz nüfusunun yüzde 10’unu engelli vatandaşların oluşturduğunu hatırlatarak, “Engellilere ne kadar değer veriliyorsa o toplum o derece medenidir” dedi. Bu çalışmayla engelli insan kaynağını istihdam etmenin yanı sıra işverene de ihtiyaç duyduğu insan kaynağının sağlandığını belirten Emmioğlu, bu sayede iki tarafında mutlu olduğunu sözlerine ekledi.
Avea CEO’su Erkan Akdemir ise bu projenin Türkiye’de engelli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen en büyük proje olduğunu ifade etti. Bu sayede engelli vatandaşların toplumda eşit şekilde varlık gösterdiklerini belirten Akdemir, engelli sorunlarının ailelerine yansımalarına değinerek projenin bu noktada sağladığı artı değerlere dikkat çekti.
Özrümüzle Üretiyoruz Projesi Memnuniyet Araştırması’nın sonuçlarına göre, proje kapsamında işe giren engelli vatandaşların en çok çalıştığı sektör yüzde 30 oranıyla finans. Finans sektörünü yüzde 10’luk bir oranla gıda ve yüzde 9’luk bir oranla çağrı merkezi sektörleri takip ediyor. Araştırmaya göre engellilerin iş ararken yaşadıkları en büyük sıkıntının işin fiziksel engele uygun olmaması ve kendilerine önyargılı davranılması olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca engelli çalışanların en öncelikli sorunu ücret ve sosyal yardımlar olarak saptanmış durumda.
ETİKETLER : Sayı:797

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics