İnsan Kaynakları 14 EKİM 2017 / 16:58

İstihdam ihtiyacına kapsamlı destek

Türkiye’deki bin 600 bilişim şirketinin, toplamda yüzde 61 kalifiye işgücü açığı var. 2023 yılında, ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisine girmesi için şu an binde 8’lerde seyreden bilişim üretme kapasitesinin artırılması ve Endüstri 4.0’a odaklanılması gerek. Gelecek 10 yılda oluşacak istihdamın yüzde 60’ının henüz var olmayan iş kollarında ve bilişim odağında ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Habitat Derneği de bu öngörü ile 12 yıldır, 1 buçuk milyona yakın kişiye teknoloji alanında çeşitli eğitimler verdi. Habitat Derneği Genel Koordinatörü Başak Saral, çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Türkiye’de her yıl 10 bin yeni yazılım elemanına ihtiyaç var. Ülkenin dijital dönüşümü ve ekonominin ilerlemesi için yakın gelecekte kodlama derslerinin okullarda zorunlu hale geleceği kanaatindeyiz. Biz de bu geleceğe hazırlanmak için önde gelen şirketlerle ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütler ile işbirlikleri yaparak teknoloji alanında eğitimler veriyor, birçok etkinlik düzenliyoruz. Türkiye’deki KOBİ’ler için İngilizce bilen Suriyeli mülteciler arasından bilişim sektöründe uzman olabilecek, kalifiye işgücü de yetiştiriyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN