İnsan Kaynakları 27 KASIM 2016 / 16:27

İstihdam piyasası değişecek

Endüstri 4.0 ile yapay zeka, robotik teknolojiler ve nesnelerin interneti kavramlarının ön plana çıktığını belirten Alfanorm Başkanı ve Tasarım Mimarı Ateş Öztan, yapay zekanın KOBİ’lerin üretim biçimlerinde meydana getireceği değişikliklerle ilgili bazı beklentilerini şöyle sıraladı: 
 
1. Üretim merkezleri değişecek: Ucuz işgücü dolayısıyla deniz aşırı ülkelere doğru kayan sanayi üretimi, yapay zeka ve robotik teknolojiler ile gelişmiş pazarlara ya da bu pazarlara yakın yerlere geri dönecek. 
 
2. İşçi güvenliği artacak, meslek hastalığı kalmayacak: Çalışan sağlığını olumsuz etkileyen ve risk seviyesi yüksek pek çok iş, akıllı ve öğrenen makinelerle yapılacak, meslek hastalıkları azalacak.
 
3. Mavi ve beyaz yaka kalmayacak: Tıpkı 2. sanayi devriminden 3. sanayi devrimine geçişte olduğu gibi, iş gücünün yer ve alan değiştirmesi gündeme gelecek ve bireyler özel hayatlarına daha fazla zaman ayırabilecek.
 
4. Farklı disiplinler müşteri ihtiyaçlarına yön verecek: Yapay zeka üzerine çalışan sanayi ülkeleri, farklı disiplinlerden deneyimleri bünyelerine katarak yeni ürünler oluşturulmasına önem verecek ve tüm bu adımlarda müşteri ihtiyaçları ön planda olacak.
 
5. Akıllı üretim merkezleri önem kazanacak: Çalışma şekli, ‘önce yatırım yap sonra ürün geliştir’ aşamasından ‘ürünü tasarla ve doğru üretim partnerini bul’ yönüne kayıyor. KOBİ’lerin de yapay zeka sürecinde geride kalmamak için yeni çalışma şekillerine yatırım yapmaları gerekecek. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN