İnsan Kaynakları 18 HAZİRAN 2016 / 06:52

İşveren, çalışanlarını BT başlığında eğitmeli

CSC Türkiye’nin gerçekleştirdiği dijitalleşme araştırmasına göre, şirket yöneticilerinin yüzde 55’inden fazlası, çalışanların beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi gerektiği kanısında. Araştırmaya farklı sektörlerde görev yapan, kurumlarının BT ve yazılım satın almalarında doğrudan ya da dolaylı görev üstlenen 100’e yakın yönetici katıldı. Araştırmaya göre, dijitalleşme yolunda şirketlerin çalışan gelişimi için yatırım yapması gereken en önemli alan yüzde 35 ile BT becerileri. Onu yüzde 23 ile profesyonel beceriler, yüzde 18 ile veri analizi becerileri ve yüzde 11 ile iletişim ve işbirliği becerileri takip ediyor. Araştırmaya katılan yöneticilere göre en az yatırım yapılması gereken alanlar ise yüzde 8 ile metodolojik beceriler ve yüzde 5 ile liderlik becerileri.
Araştırmaya göre, dijitalleşme yolunda çalışanların karşılaştığı en büyük sıkıntı ‘uygun becerilerin gelişimi ve çalışanların yeterliliği’. Yöneticiler ise yüzde 55,6 oranında çalışanların beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi gerektiği görüşünde birleşiyor. Yöneticiler, yeni teknolojilerden tam olarak yararlanabilmek için gereken becerilerin gelişimindeki kısıtlamaların ise yüzde 46 ile ikinci sırada bulunduğu kanısında. İş ortaklarının inovasyonlarını kullanırken yeni iş yapılarında oluşan boşluklar da aynı oranda önemli bir zorluk. İnovatif konuları hayata geçirmede yeterince özgür olmamak ve riskleri okuyabilme becerisi eksikliği de diğer güçlükler olarak sıralanıyor. Araştırma ile ilgili bilgi veren CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, şunları söyledi:
“Dijitalleşmeyi gündemine alan şirketlerde, inovatif konuların hayata geçirilebilmesi için çalışanlara gerekli hareket alanının bırakılması gerek. Ayrıca riskleri okuyabilme becerisini kazandıracak eğitimler de önemli. Aksi halde, yenilikçi yaklaşımdan uzak, gereksiz risk alan çalışan profili ile dijital dönüşümü tamamlamak da zor olur.” 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics