İnsan Kaynakları 23 MAYIS 2016 / 11:34

İşverenlerin ‘en iyileri’ belirlendi

Great Place to Work Enstitüsü, 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıkladı. Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede, çalışan odaklı yönetim anlayışı ile 25 şirket yer alıyor. Listenin kategori birincileri ise Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve Türkiye’de En İyi İşverenler listelerine giren ilk kâr amacı gütmeyen kurum Young Guru Academy (YGA) oldu. Listede Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com da sıralamalarını yükseltti. TEB ise 2 binden fazla çalışana sahip şirketler kategorisinde ilk kez listeye girdi. Great Place to Work Türkiye, bu yılki çalışmasıyla, son 4 yılda toplam 200 bin çalışana sahip 300’e yakın şirketi analiz etmiş oldu. Öte yandan sonuçlar, yöneticilerin çalışanlardan fedakarlık beklediğini, çalışanların ise kendilerine ‘hakkaniyet’ çerçevesinde davranılmasını istediğini gösterdi.
 
Finansın en iyi işvereni AXA Sigorta
Toplam 99 firmanın analiz edildiği ve 64 bin 500 çalışanın temsil edildiği araştırma ile 25 şirket ödüle layık görüldü. Listede ödüller, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride verilirken, küresel eğilimler paralelinde BT, finans ve perakende şirketleri öne çıktı.
Üst üste dört yıldır listeye giren AXA Sigorta, bu yıl da 500-2000 kategorisinin zirvesine yerleşti. AXA Sigorta, çalışanların da fikirleri alınarak oluşturulan eğitimleri, bireysel ve yönetsel ihtiyaçlarında çözüm ortağı olan AXA University şirketi gibi uygulamaları ile öne çıktı. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi. İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye, çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ alanında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer aldı. 
 
BT’de yine Microsoft var
50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft var. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi. 50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü’ne de layık görüldü.
Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com, geçtiğimiz yıl Türkiye’de listeye giren ilk e-ticaret firmaları olurken, iki şirket de bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. Gitti Gidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. 50-500 kategorisinde Hilti ve EMC dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede. Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi de Novartis oldu. Bu ödülün analizleri, Great Place to Work verilerine dayanarak, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapıldı.
 
Hilton ilk sırada
2 bin ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer alamaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, Türk Ekonomi Bankası ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülü’ne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.
Ödül töreninde ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan ve 200’den fazla İK profesyonelinin görüşlerine yer verilen HR Survey anketinin sonuçları da paylaşıldı.
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, şu bilgileri verdi:
“Türkiye’de yöneticilerin üçte biri çalışanların şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını bekliyor. Çalışanlar ise kendilerinin sadece "işgücü" olarak değil, "insan" olarak görüldüğü, yetkin yöneticilerin kendilerine etik kurallara uygun ve pozisyonlarına bakılmaksızın eşit davrandığı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir çalışma ortamı istiyor. Yönetici ve çalışanların bu talepleri, güven çerçevesinde, açık iletişim ve etkin işbirlikleri ile karşılanabilir.
Analiz edilen beş ana unsurda şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alan ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alan ise ‘gurur’. Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise, ‘Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum’, ‘Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum’ ve ‘Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor’ oldu. Bu arada, 2017 Türkiye’nin En İyi İşverenleri Yarışmasına başvurular da Nisan ayında başladı. Detaylar ise www.greatplacetowork.com.tr/ adresinde.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics