İnsan Kaynakları 30 HAZİRAN 2017 / 15:54

Kademeli iyimserlik öne çıkıyor

ManpowerGroup 2017 yılının üçüncü çeyreğinde istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere Türkiye’de bin 3 işverenle görüşmeler gerçekleştirdi. Buna göre, işverenler gelecek üç ayda işe alımla ilgili pozitif planları olduğu bilgisini veriyor. İşverenlerin yüzde 27’si istihdam artışı beklerken, yüzde 7’sinin düşüş öngörmesi ve yüzde 63’ünün de hiçbir değişiklik planlamaması, Net İstihdam Görünümü’nün +%20 olduğunu gösteriyor. Verilerin mevsimsel etkilere göre ayarlanması ile de görünüm +%15’i gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 5 daha güçlü olan işe alım beklentileri, 2016’nın üçüncü çeyreğine göre yüzde 10 oranında iyileşme sergiliyor. ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, sonuçları şöyle değerlendirdi:  
“İşverenler uzun süredir erteledikleri yatırım planlarını yeniden değerlendirmeye başlayacak gibi görünüyor. Mevcut istihdam görünümünde bizi en çok memnun eden ise istihdam planlarındaki artışın birkaç sektör veya bölgeyle sınırlı olmaması, bütün sektör ve bölgelerde artış beklenmesi. 2017’nin üçüncü çeyreğinde bütün sektörlerde ve bölgelerdeki işverenlerin bu büyümeyi desteklemeyi planladıkları açıkça görülebiliyor. Ancak, bu çeyrek yaz tatili dönemiyle aynı zamana denk geldiği için şirketlerin aradıkları doğru çalışan adayına ulaşması biraz daha zor olabilir. Üçüncü çeyrek için beklenen bu istihdam artışı gerçekleşirse, işsizlik rakamlarında düşüşe şahit olabiliriz. Elektrik dağıtım alanında istihdam eğiliminin artmasının nedenlerinden biri dönemsellik olabilir. Yaz tatili için tercih edilen Marmaris, Bodrum, Antalya gibi yerlerde, yaz sezonunda artan nüfus nedeniyle hem elektrik tüketimi hem de bu sektördeki istihdam ihtiyacı artıyor. Daha fazla bakım ekibine ihtiyaç duyuluyor ve bu durum muhtemelen elektrik, gaz, su dağıtım şebekelerinde bir istihdam artışı sağlıyor. Artışı tetikleyen bir diğer etmen de elbette özel elektrik dağıtım şirketlerinin artık doğrudan tüketiciye ulaşabilmesi.”
İşverenler, önümüzdeki çeyrekte işletme ölçeği kategorilerinin dördünün istihdam seviyesinde artışlar bekliyor.
Önceki çeyrekle kıyaslandığında, dört işletme büyüklüğü kategorisinin tümünde işe alım planları iyileşme gösteriyor. Büyük ölçekli işverenler yüzde 7 puan artış bildirirken, orta ölçekli işverenlerin görünümü yüzde 6 puan daha güçlü. Küçük ve mikro kategorilerinde görünüm de sırasıyla yüzde 5 ve 3 puan iyileşme sergiliyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics