İnsan Kaynakları 19 ARALIK 2010 / 18:00

Kadın girişimcilere köy bankası kredileri

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri sosyal sorumluluk üstlenerek köy bankası ve mikrokrediler konusunda bir konferans düzenlediler. Kadınların ekonomik sorunlarına çözüm olan mikrokrediler konusundaki konferans 9 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde yapıldı. Konferans davetlileri arasında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Kadın Partisi, KEDV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi Türkiye’de ön plana çıkan sivil toplum kuruluşları ile Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri bir araya geldiler ve bu konuda görüşlerini sundular.
Kadınların finansal kaynaklara ulaşmasını kolaylaştırıp, onlara iş olanağı sağlayan mikro krediler Türkiye’de  henüz yeni bir oluşum. Dünyada 750 binden  fazla kadına ulaşan ve 25’inci yılını kutlayan FINCA’nın (Foundation  for International Community Assistance) Köy Bankaları Kampanyası ile Türkiye’de kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara ulaşma amacını taşıyor. Köy bankaları, insanlara kendi küçük işletmelerini kurabilecek şekilde bağışlar yaparak onların gelir seviyesini yükselten bu sayede de o insanların ailelerini de fakirlikten kurtaran bir sistem  olarak kurulmuş.
FINCA’dan bağış alan kişilerin yüzde 70’i kadınlar ve ulusal düzeyde kabul gören işletme sahibi olamayan insanlar olarak belirleniyor. Yardım alan insanlar kendi işletmelerini kurarak ailelerini geçindirir ve çocuklarını okula gönderme fırsatına kavuşuyor. Bir ya da  birkaç yıl sonra, yardım  alan insanlar da işletmelerini sağlam hale getirdiklerinde onlar da kendi gelirlerine orantılı olarak diledikleri bir miktarda bağış yapıyorlar. Yaptıkları bağış yeni bağış alan kişilere geliyor ve böylece köy bankası herkese yetebilecek bir kapasiteye ulaşıyor ve o bölgedeki kalkınma gerçekleşmiş oluyor. Bu gelişim, tamamiyle imece usulü. Komşular birbirine yardım ederek hem köylerini hem de ülkelerini kalkındırmış oluyorlar.
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN