İnsan Kaynakları 27 MART 2018 / 10:24

Kadınlar için esnek işgücü modeli önem kazanıyor

Esnek işgücü modeline odaklanan Expertera’nın platformundaki kadın uzmanların profilleri değişkenlik gösteriyor. Aralarında, yakın zamanda emekli olan, yarı zamanlı çalışan, yeni anne olan, freelancer çalışan, yüksek lisans öğrencileri ya da öğretim üyeleri var. Kadın uzmanlar 2017’de birçok sektörde çeşitli projeleri tamamladı. Kadın uzmanların yer aldığı projelerde firmaların ortalama memnuniyet puanı ise 5 üzerinden 4.4 oldu. Esnek işgücü modelinin, özellikle kadın profesyonellere yararının dört temel gerekçesi ise şöyle:

Esneklik sağlıyor: Esnek sürelerde gerçekleşen projeler bazen birkaç saat, bazen haftada birkaç gün veya dönemsel çalışmalar olabiliyor. Böylece geleneksel çalışma modelinde çalışamayan veya çalışmak istemeyen kadınlar iş dünyasına aktif katılabiliyor.

Network oluşturma fırsatları: Esnek işgücü modelinden faydalanan kadın profesyoneller birden fazla projede yer alabiliyor, farklı şirketler ve profesyonellerle tanışma ve network oluşturma fırsatları yakalayabiliyor. Bu da uzun vadede kariyerlerini olumlu etkiliyor.

Eşitlik sağlayabiliyor: Çalışmalar proje bazlı, sonuç odaklı ve belirli hedefler çerçevesinde olduğu için özellikle kadın uzmanlar açısından daha eşitlikçi bir model sunuyor. Bunun, uzun vadede kadın ve erkek profesyonellerin maaş farkını düşürecek bir faktör olduğu da belirtiliyor.

Uzmanlıklarından faydalanma: Yeniliklere hızlı uyum sağlayabilen, iletişim kabiliyeti ve ikna gücü kuvvetli, motivasyon sağlayan, etkili ekip çalışmaları yönetebilen ve bilişsel yeteneği yüksek profesyonellerin revaçta olacağı bu dönemde esnek çalışma modeli, kadınlara bu yetkinlerinden faydalanma ve kariyerlerini inşa etme imkanı sunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics