İnsan Kaynakları 13 AĞUSTOS 2016 / 12:40

Kariyer rotası senaryoyla yazılıyor

İşe alım, terfi, gelişim ve yetenek yönetimi süreçlerinde kullanılan ölçüm ve değerlendirme araçlarına Durumsal Yargı Testleri de eklendi. Durumsal Yargı Testleri; 5 farklı pozisyona uygulanabiliyor: Yeni mezun pozisyonları, ilk ve orta kademe yönetici pozisyonları, çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri pozisyonları, operasyonel pozisyonlar. Çalışanların iş hayatında karşılaşabilecekleri gerçekçi ve zorlu durumları yansıtan, varsayımlara dayalı senaryolar ve bu senaryolarda kullanabilecekleri çeşitli eylemler kurgulanırken, çalışandan beklenen ise kendisine sunulan her bir eylemin ilgili senaryodaki duruma ne kadar çözüm getireceğini değerlendirmesi.
Durumsal Yargı Testleri; Türkiye’de oldukça yeni bir araç. İşveren markasına yatırım yapan kurumlar bu araca yöneliyor ve testler, özellikle toplu işe alım süreçlerinde düşük maliyetli ve etkili bir araç olarak tercih ediliyor. İngiliz danışmanlık firması a&dc’nin Türkiye temsilcisi Assessment Systems, portföyünde bulundurduğu a&dc Dilemma Serisi ile Türkiye’yi Durumsal Yargı Testleri ile tanıştırdı. Bu testler ile çalışanlara; pozisyonlarına, uzmanlıklarına ve kendilerinden beklenenlere göre farklı senaryolar ve her bir senaryoda kullanılabilecek çeşitli eylemler sunuluyor. Çalışandan beklenen ise kendisine sunulan eylemlerin her birinin ilgili senaryodaki duruma ne kadar çözüm getireceğine dair görüşlerini çok seçmeli bir formatta bildirmesi. Bu yapının avantajları şöyle sıralanıyor:
- İşi senaryonun içinde bire bir anlatma fırsatı veriyor.
- Uygulama kolaylığı ve maliyet avantajı sağlıyor. 
- Kritik yetkinliklerin ölçümlenmesini sağlıyor.
- Geçerliliği kanıtlanmış, güvenilir bir araç.
- Taraflılığı ortadan kaldırıyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN