İnsan Kaynakları 22 KASIM 2015 / 10:00

Kazandıran formül yaratıcılık ve deneyim

BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri daha iyi anlamak için çevrimiçi bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçlarına göre, girişimcilerin yüzde 88’i erkeklerden oluşuyor, 25-35 arası en fazla girişimcinin yer aldığı yaş aralığı oluyor. Girişimcilerin yüzde 56’sı, ağırlıklı olarak iş anlamında daha tecrübeli ve cesur kararlar alabildikleri 25-35 yaş aralığında girişimlerini kuruyorlar.  Üçte biri 30 bin ve üzeri ciro rakamına ulaşan girişimciler, belli bir iş deneyimi edinip girişimciliğe yöneliyor. Araştırma ile ilgili değerlendirmeler yapan BIC Angel Investments kurucusu Dr. Joachim Behrendt’e göre, yeni fikirler ile iş deneyimini bir araya getiren girişimcilerin daha başarılı olması önemli bir gösterge. Araştırmaya göre, girişimcilerin yüzde 33’ü henüz ciro rakamına ulaşmadığını ifade ederken, ortalama ciro yapanların oranı ise yüzde 68’lerde. Aylık 30 bin TL ve üzeri ciro yapan girişimcilerin oranı yüzde 30’un üzerinde yer alıyor. 
 
Mühendisler girişimciliğe yöneliyor
Araştırmada ‘kendi işini kurmak için en az yarı zamanlı olarak projesine vakit harcayan veya kendi kurduğu işte tam zamanlı olarak çalışan, bu işten para kazanan veya kazanmayı hedefleyen kişiler’ girişimci olarak tanımlandı. Girişimcilerin yüzde 63’ü lisans düzeyinde eğitim alırken, yüksek lisans ve doktora yapanların oranı yüzde 27. Araştırmaya katılan girişimcilerin yüzde 54’ü mühendislik, yüzde 21’i ise idari bilimler eğitimi aldığı bilgisini veriyor. 
Bir girişimin fikir aşamasından hayata geçiş süresi, ortalama bir yıl alırken, girişimcilerin kendilerine yaptıkları yatırım tutarı da yüzde 54’lük bir oran ile 50 bin TL’nin altında. Girişimlerin yüzde 95’i beş kişinin altında kurucu ortağa sahipken, iki kurucu ortağa sahip girişimler yüzde 44 ile en yüksek orana sahip.
 
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics