İnsan Kaynakları 22 OCAK 2017 / 15:30

Kendinizi sürekli yenilemeniz gerektiğini bilin

Gelecek trendlerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane’nin Kurucusu Halil Aksu, küresel dijitalleşmeye dikkat çekerken, gelecekte yeni meslekler için yeni yetkinliklerin gerekeceğine de işaret etti. Aksu, malzeme bilimleri, yaşam bilimleri, yapay zeka, sanal gerçeklik gibi alanların gelecekte önemli çalışma alanları arasında yer alacağını, buna karşılık klasik meslek gruplarının da geçerliliğini kaybedebileceğini hatırlattı. Halil Aksu’ya göre, makine öğrenimiyle ve robotlarla yapılabilecek işlere yönelik meslekler gelecekte değersizleşecek. Halil Aksu, bu yorumunu şöyle detaylanırdı:
“Yapay zekâ ve yazılım robotları o kadar hızlı gelişiyor ki, pek çok işi insandan daha iyi yapabilir hale gelecekler. Pratisyen doktorlar, sigorta şirketleri ve bankalarda basit evrak işleri yapanlar, spor hakemleri, düz mantık eğitim veren eğitimciler ve benzeri rasyonel işler yapan meslekler; algoritmalar tarafından çok daha kaliteli, çok daha güvenilir, çok daha hızlı ve ekonomik bir şekilde yapılacak. Hatta zamanla yaratıcılık gerektiren meslekler bile otomasyonun tehdidi altında olacak. Bir yetkinlik öğrenerek, bir disiplinin eğitimini alıp bunlarla ömür boyu bir mesleği icra etme dönemi kapandı. En önemli yetkinlik, kendini yenileme ve adaptasyon kabiliyeti olacak. Yeni bir eğitimi almak, yeni bir mesleğe veya sektöre uyum, yeni bir meslek icra etmek gerekecek.”
Bugün eğitim alan çocukların öğretmenlik, avukatlık, doktorluk ve mimarlık gibi klasik meslekler edinerek, bununla hayatlarını sürdürebileceklerini düşünenler büyük bir yanılgı içinde. Buna karşılık, malzeme bilimleri, yaşam bilimleri, yapay zekâ, sanal gerçeklik alanları geleceğin önemli çalışma alanları içinde olacak. Bunlarla ilgili multidisipliner ekiplerde yer almak, tasarımcı olmak, hikaye geliştiricisi veya anlatıcısı olmak; yani kısa veya orta vadede robotların ve makinelerin yapamayacağı veya zorlanacağı işleri yapabilmek ise gelecekte önem kazanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN