İnsan Kaynakları 09 NİSAN 2012 / 11:01

Kişilik yapısı meslekleri belirliyor

Secretcv.com tarafından yapılan “Meslekler” anketine göre değişik kişilik yapısındaki kişilerin hangi mesleklere uygun olduğu araştırıldı. 10 Şubat-5 Mart 2012 tarihleri arasında yapılan araştırmaya 4 bin 557 kişi katıldı.  Araştırmaya katılanların verdiği yanıtlara göre; içe dönük kişiler yazılım uzmanı, dışa dönük kişiler pazarlama, kuralcı kişiler bankacı, fedakar kişiler öğretmen, yaratıcı kişiler reklamcı, otoriter kişiler yönetici, olmaya uygun.
Secretcv.com’un  genel olarak 9 kişilik yapısını ele alarak gerçekleştirdiği ve bu kişilik yapılarına uygun meslekleri belirlediği araştırmanın sonuçları şöyle;
İçe dönük kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 20 ile yazılım uzmanı, yüzde 19 ile muhasebe/finans, yüzde 15 gibi “iletişimin” direk ön planda olmadığı mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 15 ile aşçı, yüzde 11 ile web master, yüzde 9 ile grafiker takip ediyor.
Dışa dönük kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 30 ile pazarlama, yüzde 24 ile satış gibi “iletişimin” çok önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 11 ile gazeteci, yüzde 10 ile İK, yüzde 8 ile reklamcı ve turizmci, yüzde 6 ile avukat izliyor.
Düzenli/Kuralcı kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 25 ile bankacı, yüzde 18 ile yönetici asistanı gibi “disiplinin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 11 ile avukat, yüzde 9 ile proje yöneticisi, yüzde 8 ile öğretmen ve muhasebeci takip ediyor.
Fedakar kişilik yapısında olan kişiler yüzde 36 gibi yüksek bir oranla öğretmen, yüzde 27 ile doktor ve yüzde 20 ile hemşire gibi “karşısındaki kişileri düşünebilmenin” önemli olduğu mesleklere uygun oluyor.
Yenilikçi/Yaratıcı kişilik yapısında olan kişiler yüzde 28 ile reklamcı, yüzde 16 ile mimar gibi “görselliğin, yeni fikirlerin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde15 ile grafiker, yüzde 14 ile pazarlama/marketing, yüzde 13 ile mühendis izliyor.
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics