İnsan Kaynakları 19 AĞUSTOS 2017 / 18:18

Kişiye özel performansı doğru değerlendirme zamanı

Personel yönetim yazılımı Kolay İK, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen Performans Değerlendirme uygulamasıyla şirketlere önemli kolaylıklar sunuyor. Çalışanlara yönelik sorular farklı yetkinlikler altında kolayca gruplanırken, çalışanların da sisteme kendi hesaplarından giriş yaparak performans değerlendirme sürecine katılabilmesi sağlanıyor. Değerlendirmenin temeli olan anketler hazırlanırken; hangi çalışanlara uygulanacağı, bu çalışanların astı, üstü, dengi veya kendi hiyerarşisinin dışındaki kişilerden hangilerini değerlendireceği atanabiliyor. Şirketler için uzun bir süreci ifade eden performans değerlendirme, Kolay İK’nın sunduğu özelleştirilebilir alanlarla tüm çalışanların online olarak katılabileceği değerlendirme sayesinde, zaman ve kâğıt tasarrufuna da imkan veriyor. 
Öte yandan, bugünün performans değerlendirmesinin ilk adımları, Avustralyalı organizasyon kuramcısı Elton Mayo tarafından 1920’de atıldı. 50'li yıllarda ise ABD hükümeti performans değerlendirme sistemini uygulamaya başladı ve kamu çalışanları, yaptıkları iyi işler karşılığında para veya terfiyle ödüllendirildi. 60’lı yıllarda performans karşılığı para ödülü özel sektöre yayılırken, performans yönetimi de ilk kez 1970'te literatüre girdi. 80'lerde İK’nın önemli bir parçası haline gelen performans yönetimi, 2000’lerle birlikte online araçlarla yapılmaya başlandı. Türkiye’de ise ilk kez 1948’de devlet kurumları aracılığıyla gündeme gelen performans yönetimi, özel sektörde de yerini aldı. Performans yönetimi ve değerlendirmenin iyi uygulanmaması halinde çalışan memnuniyetinin olumsuz etkilenebildiğine işaret eden Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı, şu bilgileri verdi:
"Günümüzde pek çok şirket şablon, yani genel geçer olduğu var sayılan performans değerlendirme yöntemlerini kullandığı için başarılı olamıyor. Özellikle çalışanların beklentilerinden ve çalışma şartlarından kopuk olarak uygulanan performans değerlendirme yöntemleri, çalışanların üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor. Kullanıcılarımıza sunduğumuz özelleştirilebilir performans değerlendirme uygulamasıyla, herkesin katılabileceği basit süreçlere sahip, ekiple birlikte karar verilebilen ve şirkete özgü kolaylıklar sunuyoruz. İsteyen herkes, kolayik.com/kayit-ol adresi üzerinden 15 gün boyunca Kolay İK’yı ve uygulamalarını ücretsiz olarak deneyebilir.” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics