İnsan Kaynakları 07 OCAK 2017 / 15:41

Kitlesel fonlama, derneği ile büyüyecek

TBMM’ye sunulan Kitlesel Fonlama kanun teklifinin ardından, Kitlesel Fonlama Derneği de kuruluşunu tamamladı. Kitlesel fonlama sisteminin girişimciler için alternatif fon imkanı yarattığını belirten Kitlesel Fonlama Derneği Kurucu Başkanı Savaş Ünsal, şu bilgileri paylaştı:
Yeni kanun teklifinin gündeme gelmesi ve ülkemizde ‘kitlesel fonlama’ platformlarının sağlıklı işleyişinin başlamasıyla, bugün 60 milyon dolar olan yatırım fonlarının, 3 yıl içinde 250 milyon dolarlık  toplam fonlama hacmine ulaşacağını öngörüyoruz. Derneğimizin misyonu; az sayıda ve genellikle ‘ödül’ bazlı olan crowdfon.com, BiAyda.com, FonlaBeni.com, FonGoGo, ArıKovanı, Buluşum gibi kitlesel fonlama platformlarına yenilerinin eklenmesini sağlamak. Girişimci ekosisteminde alternatif fon imkanı sunacak platformların çoğalması ve kullanımları için gerekli düzenlemelerde kamu kuruluşlarına yardımcı olmak da hedefimiz. Bu konuda gerek girişimcilere gerek platformlara tanıtım, işleyiş, eğitim desteği verebilmek istiyoruz. Hedefimiz ise Türk girişimcilerinin, kitlesel fonlama platformları aracılığı ile 2023’te 1 milyar dolar fon kaynağına ulaşmalarını sağlamak.”
Kitlesel fonlama sisteminin, girişimcilerin projelerini veya şirketlerini hızla hayata geçirmelerinde önemli rol oynayabileceğini belirten Kitlesel Fonlama Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan da “Yeni kanun tasarısı, İTÜ Çekirdek ve diğer kuluçka merkezlerinde yetişen yüzlerce girişimcinin daha hızlı biçimde gerekli fonlara ulaşmasını sağlaması açısından önemli. Özellikle teknoloji alanında girişimcilerin önünü açacak bu sistemin, teknoparklar tarafından etkin bir araç olarak kullanabileceğini düşünüyoruz” dedi.
Derneğin kuruluş aşamasını tamamlaması, yeni yönetim kurulu ve organlarının belirlenmesi ile sektördeki aktif kitlesel fonlama platformlarının, girişim yatırımcılarının, teknopark ve kuluçka merkezlerinin, yatırım ve girişim bankalarının, öncü özel sektör firmalarının, yarı resmi kuruluş ve STK’ların derneğe üye olmak için beklemeye geçtiğini belirten Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Hulusi Berik ise “Bu kuruluşlara resmi davet mektubu yollayacağız ve sektörün ilgili kuruluşlarını aynı çatı altında toplayacağız. Ocak ayı içinde yeni kanun tasarı hakkında sektörün görüşlerini belirlemek için Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Akın Rota ve avukatımız Ela Cenudioğlu liderliğinde bir çalışma grubu oluşturduk. Amacımız; en kısa sürede ilgili partilerin katılımıyla kitlesel fonlama sisteminin etkin şekilde başlamasına ve yaygınlaşmasına katkı sağlayabilmek” bilgisini verdi.
 
Kitlesel Fonlama Derneği’nin Yönetim Kurulu ve organları şöyle sıralanıyor: 
Savaş Ünsal               Yönetim Kurulu Başkanı
                                    Crowfon.com Kurucusu
 
Kenan Çolpan           Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
                                    İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü
 
Hulusi Berik              Yönetim Kurulu Başkan Yrd ve Genel Sekreter
                                    Keiretsu Forum Istanbul, Kurucu Ortak
 
Akın Rota                  Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
Arkan&Erkin Kumusal Finans, Ortak
 
Doğan Taşkent          Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
Melek Yatırmcılar Derneği Danışma Kurulu Üyesi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics