İnsan Kaynakları 04 KASIM 2017 / 16:08

KOBİ’ler için doğru İK’ya ulaşma rehberi

Büyüme hedefleri olan KOBİ'lerin insan kaynakları yönetiminde nelere dikkat etmesi gerektiğine dair ipuçlarını paylaşan Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç, doğru insan kaynağının işletmenin performansını arttırdığını, şirketin kârlılığını da doğrudan etkilediğini hatırlattı ve KOBİ'ler için şu 5 öneriyi paylaştı:
1- İK stratejiniz olsun: KOBİ’lerde genellikle bir İK birimi bulunmuyor ya da bir kişi birçok sorumluluğu aynı anda yerine getirmeye çalışıyor. Ancak büyüme hedefi olan bir işletmenin çalışan sayısına bakmaksızın İK yönetimi adına kendine özgü stratejik bir odak benimsemesi gerek. Büyümekte olan KOBİ’lerin öncelikli olarak yapması gereken şey, doğru insan kaynağına ulaşmak için kendi yazılı İK stratejilerini oluşturmaları.
2- Şirket bağlılığı birinci kural: KOBİ’ler için doğru kişiyi istihdam etmenin ve bu kişiyi uzun süre şirkette tutabilmenin önemli olduğunu söyleyen Levent Sevinç, KOBİ'ler için büyük ölçekli şirketlere kıyasla bunun daha kolay olduğunu da hatırlattı. Zira KOBİ'lerde yüz yüze iletişim daha ön planda ve yüz yüze iletişimi doğru kullanmak da çok önemli. 
3- İşe alımda aceleci olmayın: “Bir an önce alalım ve işimize devam edelim” mantığıyla yapılan seçimler, KOBİ’ler için maliyet ve zaman kaybı demek. Doğru insan kaynağını bünyesine katmayı hedefleyen KOBİ’lerin işe alım süreçlerini zamana yaymaları ve kendi işletmelerine fayda sağlayacak en uygun kişileri seçmeleri önemli.
4- Tahmin gücü yüksek yöntemlerin kullanımı: KOBİ’lerin işe alım süreçlerinde, özgeçmiş mülakatına oranla çok daha yüksek tahmin gücüne sahip araç ve yöntemler kullanmalarında yarar var. Adaylarını iş performansını tahmin gücü en yüksek yöntem olan Değerlendirme Merkezi ile değerlendirebilirler.
5- Eğitim önemli: Yeteneği istihdam etmek kadar, elde tutmak da zor. Bu nedenle KOBİ’lerin bu konuda farkındalık içinde olmaları gerek. Hem çalışan hem de yönetici eğitimleri farkındalığı artıran performansı etkileyen bir unsur. Küçük işletmeler kurumlarına farklılık ve vizyon katmak istiyorlarsa, eğitimi de gündemlerine almalı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics