İnsan Kaynakları 12 EYLÜL 2013 / 12:30

KOBİ'ler serbest çalışanları kullanıyorKOBİ'ler serbest çalışanları istihdam etmeyi tercih ediyor. Dışkaynak kullanım piyasası araştırma raporlarını paylaşan Freelancer.com'a göre yılın ikinci çeyreğinde KOBİ'lerden, 300 binden fazla serbest çalışan talebi gelmiş.

 Serbest çalışanlar Facebook'un pazarlama gelirini artırıyor

Business Fast raporuna göre pazarlama faaliyetleri gerçekleştirecek uzman ve personeller, tele pazarlamada yüzde 14,6  ve e-posta yoluyla yapılacak işlemler içinse  yüzde 14 oranında artış gösterdi. Facebook'tan kazanılan müşterilerin yüzde 11 oranında daha değerli olması nedeniyle çevrimiçi pazarlamanın ağırlığı arttı. Bu çalışmalar Facebook'taki pazarlama gelirlerinin yüzde 16 artmasında etkili olmuş.

Çevrimiçi tasarım alanında yaygın tercih edilen serbest çalışanlar yüzde 19,7 Illustration, yüzde 19,4 photoshop  tasarımı, yüzde 14,4 Banner tasarımı, yüzde 9,2 Logo tasarımı oranlarıyla dağılıyor.

KOBİ'ler, artık eskisi gibi sadece kısa süreli çalışmalar için değil, daha organik işlerde de serbest çalışanlardan faydalanıyor. Yüzde 35,4 sunum hazırlama, yüzde 23,3 muhasebe, yüzde 20,5 raporlandırma gibi oranlar bütünleşik işlerde de bu yöntemin tercih edildiğini gösteriyor.

Karşılıklı tercih edilmeli

Bu uygulama KOBİ'lerin maliyetleri düşürmek için tercih ettiği bir yöntem. En başta ücret politikalarında çok daha esnek olma şansı olan şirketlerin bu durumlarda serbest çalışanların sosyal hakları açısından mağdur etmemesine dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra şirket maliyetleri ofis alanları, personel giderleri, yönetim yükü gibi konular itibariyle düşüyor. Bu sistemi tercih eden çalışanlar için de yol, işyeri stresi gibi sorunlarla karşılaşmak  memnun edici. Serbest çalışma sistemi ancak karşılıklı tercih edilmesi halinde kıymetli olan bir sistem.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics