İnsan Kaynakları 09 EYLÜL 2017 / 17:39

Kurum kültürü, rekabet avantajı getiriyor

Great Place to Work, kurum kültürü gelişimiyle rekabette nasıl öne geçilebileceğini yaptığı araştırmalar ile ortaya koyarken, yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde, çalışanların işten ayrılma oranlarının yüzde 50 azaldığını gösteriyor. Yani çalışanların iş yerlerinde kendilerini güvende hissetmeleri, yapılan yatırımın geri dönüşünü hızlandırıyor.
Great Place to Work’ün analiz çalışmaları, yüksek güven kültürü sağlayan şirketlerde, çalışanların işten ayrılma oranlarının yüzde 50 oranında azaldığını gösteriyor. Ölçek bağımsız gerçekleştirilen çalışmalarda, ekonomik performansın ve çalışan performansının üç kat arttığı görülüyor. Yüksek güven kültürüne sahip şirketlerdeki saygı ve yenilikçilik ortamı da doğru ve hızlı kararlar alınabilmesini sağlıyor. 
Great Place to Work raporlarına göre, çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarmayan ve yüksek güven kültürü ekosistemine sahip olmayan firmalarda, çalışanların işten ayrılma oranları kurum kültürünün olumsuz etkisiyle yüzde 50’yi buluyor. Araştırmalarda, Amerika’daki çalışanların işten ayrılma oranlarının kurumlara maliyeti 550 milyar dolar olarak gösteriliyor. Yüksek güven kültürü ile çalışmalarına devam eden şirketlerde ise çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50 oranında azalırken, mali kayıplara uğramalarının önüne geçiliyor. 
 
Yüksek güven kültürü oluşturmak gerek
Great Place to Work Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Volkan Tarsus, “Değer merkezli ekosistemi hayata geçirmiş şirketlerin çalışanları, şirketlerinden gurur duyduklarını anlatmaktan çekinmiyorlar. Araştırmalarımızda, Fortune 100 En iyi İşveren şirketlerindeki çalışanların yüzde 93’ü şirketlerinden başkalarına gururla bahsedebiliyor. Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketlerde bu oran yüzde 84” dedi.  
Great Place to Work, şirketlerin yüksek güven kültürü oluşturmaları gerekliliğini ve bu yapının avantajlarını 9 başlıkta özetliyor: Herkes için mükemmel bir iş yeri kültürü oluşturmak, çalışanların performansını artırmak, çalışan bağlılığını yükseltmek, yenilikçi bir atmosfer oluşturmak, çevik ve hızlı operasyon gücüne sahip olmak, müşterilerin mutlu olmasını sağlamak, çalışanların işten ayrılmalarını azaltmak, marka sadakati oluşturmak ve son olarak, marka elçileri yetiştirmek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics