İnsan Kaynakları 27 MART 2018 / 10:34

Kurumsal devamlılık ‘plan’ ister

Türkiye’de kurulan yeni şirketlerinin yaşam sürelerine bakıldığında, yüzde 80’inin ilk 5 yıl içinde iflas ettiği görülüyor. İş planlarını sürekli yenileyen ve çağdaş bir yönetim felsefesi benimseyen şirketler ise kriz ve değişimleri fırsata çevirebiliyor. Dünya ve Türkiye’deki şirket iflaslarının en önemli nedenlerinden biri nakit akış problemleri. Her ölçekte şirket için önemli olan nakit akışı yönetimi, ancak doğru şekilde yapıldığı takdirde uzun vadeli, başarılı ve sürdürülebilir büyüme ile kârlılık getirirken, kurumsal devamlılığı garanti altına alabiliyor.   

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı, aynı zamanda Dinamo Danışmanlık kurucusu olan Fatih Kuran, bu süreci şöyle anlattı:

“Dünya genelinde şirket ömürlerinin kısaldığı konuşulsa da, süreler bizimkilere göre çok daha yüksek. Girişimcilik ruhumuzda var, ama yatırımcıların çok fazla hesap yapmadan ve işe başlamadan nakit akışını düzenleme konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan yola çıkmaları ile eksik oldukları konularda danışmanlık almamaları şirket iflaslarının da sebebi. Planlama yapmadan yola çıkıldığından proje yönetimi, finans, faaliyet ve diğer alanlarda zafiyet yaşanması kaçınılmaz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics