İnsan Kaynakları 29 OCAK 2017 / 04:35

Kurumsal dijital strateji, bir vazgeçilmez halini alıyor

İK seçme, yerleştirme ve danışmanlık şirketi Randstad’ın yılın son çeyreğinde paylaştığı “Workmonitor/İnsan Kaynakları İstihdam Araştırması Raporu” yayınlandı. 18-65 yaş aralığında, haftada en az 24 saat çalışan kişilerle gerçekleştirilen araştırmaya her ülkeden minimum 400 kişi katılıyor. Küresel bazda katılımcıların yüzde 84’ü şirketlerinin dijital stratejisinin olmasının önemine işaret ederken, yüzde 59’u da şirketlerinin net bir dijital stratejisinin olduğunu söylüyor. Hindistan yüzde 84 ve Çin yüzde 81 oranları ile değerlendirmede en üst sıralarda yer alırken, Japonya yüzde 42, Macaristan ise yüzde 41 ile en düşük seviyedeki ülkeler oldu. Türkiye’de ise katılımcıların yüzde 66’sı şirketlerinin dijital stratejisi olduğu bilgisini verdi.
Katılımcıların yüzde 83’ü mevcut şirketlerinde dijitalleşme için gereken bilgi ve becerilerin bulunması gerektiğini aktarırken, yüzde 86’sı ise gelecekte iş sürekliliğini sağlayabilmek için bu alanda kendi yetkinliklerini de geliştirmesi gerektiği kanısında. Katılımcıların yüzde 76’sı yaptıkları mükerrer işlerin otomatize edilmesi halinde, şirketlerine daha fazla değer katacakları bilgisini verirken, yine yüzde 76’lık bir oran da birçok katma değeri düşük, rutin iş üzerine uğraştıkları şikayetinde bulunuyor. 
Katılımcıların yüzde 60’ı 2017 yılında ülkedeki ekonomik durumun iyileşeceğini düşünürken, yine aynı oranda katılımcı Türkiye’deki ekonomik durumun 2016 yılında 2015 yılına göre daha iyi olduğu kanısında. Türkiye’den katılımcıların yüzde 76’sı maaşlarında artışı, her iki katılımcıdan biri tek seferlik prim ya da bonus almayı bekliyor. Bu arada, Türkiye de dahil olmak üzere, pek çok ülkede çalışanlar gelecek 6 ayda iş değiştirmeyi planlamıyor. Hatta bir önceki döneme kıyasla katılımcıların iş değiştirme beklentilerinde önemli düşüş gözlemleniyor. Katılımcıların yüzde 72’si son 6 ayda iş değiştirmediklerini, halihazırda sadece yüzde 7’si aktif olarak iş aradıklarını aktarıyor.  
 
ETİKETLER : 1107 Randstad

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics