İnsan Kaynakları 10 AĞUSTOS 2015 / 06:59

Mavi yaka tatile çıkarsa…

Eleman.net tarafından gerçekleştirilen "Mavi Yakalı Çalışanların Yıllık İzin Araştırması"na göre, çalışanların konaklama için ilk tercihleri lüks otellerden yana. Yıllık izne çıkacak olan çalışanlar, ağırlıklı olarak yurt içinde, erken rezervasyon fırsatı ile ucuz tatil yapma imkanından yararlanıyor. Bu yıl yerli turistin geçen yıllara göre erken rezervasyon imkanından 4- 5 ay önce yararlanmaya başladığı da kaynaklardan edinilen bilgiler arasında. Her kesimin ekonomik gücü dahilinde tatil paketlerinin sunulması ve kredi kartına taksit gibi kolaylıklar mavi yaka çalışanların da planlı tatil yapma alışkanlığını edinmesini sağlıyor.

Eleman.net üyesi 11 bin 932 adayın katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasına göre; ankete katılanların yüzde 51,57'si yıllık izinlerini tatil yaparak değerlendireceğini belirtti. ‘Tatilinizi nerede geçireceksiniz?’ sorusuna verilen yanıtlar arasında yüzde 34,31 oranla oteller ilk sırada. Mavi yakalıların konaklama tercihinde tatil köyleri yüzde 23,3'lük pay ile ikinci sırada ve onu yüzde 15,33 ile kamplar, yüzde 11,6 ile pansiyonlar, yüzde 10,3 ile de apartlar izliyor. En az tercih edilen konaklama şekli ise yüzde 4 oranla devre mülkler.

Araştırma sonuçlarına göre, mavi yaka çalışanların yüzde 51.57’si yıllık izinde tatil yapacağını bildirirken, yüzde 21,33' ü aile, akraba ziyareti yaparak, yüzde 14,6'sı evde dinlenerek, yüzde 9,8'i eğitim ve gelişim programlarına katılarak, yüzde 12,5'i ek iş yaparak yıllık iznini değerlendirmeyi hedefliyor.

 
ETİKETLER : 1033
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN