İnsan Kaynakları 02 OCAK 2017 / 10:47

Melekler bunları ister…

Melek yatırımcıların, birikimlerine ek olarak girişimlere deneyimleri ile katkı sağlarken, girişimcilere iş ağlarından yararlanma imkanı sunduğunu, girişimlerin daha hızlı büyüyebilmesi için mentörlük yaptıklarını belirten Alfanorm Kurucu Ortağı ve melek yatırımcı Muzaffer Öztan, girişimcilerin yatırım alabilmesi için kendilerine sormaları gereken 5 soruyu şöyle sıraladı: 
1. Yenilikçi misiniz?: Girişimin faaliyet noktasının yenilikçi özellikte olması önemli. Bu yönüyle girişim, ya yeni özellikler taşımalı ya da var olan bir duruma farklı bakış açışıyla yaklaşabilmeli. 
2. Kişisel özelliklerinize güveniyor musunuz?: Girişimcinin uygulama becerileri, liderlik potansiyeli ve açık fikirliliği melek yatırımcılar tarafından da aranan en önemli kriterlerden bazıları.
3. Detaylı iş planınız var mı?: Yeni iş fikrinin iş planının tüm aşamaları kapsayacak şekilde eksiksiz olarak tamamlanmış ve girişimin iş hedeflerinin belirlenmiş olması gerek. Müşteriler ve iş ortakları gibi sürece dahil paydaşlarla detaylı görüşmeler ve işbirliklerinin oluşturulması da önemli.
4. Fikrilerinizi, ürüne/hizmete dönüştürebiliyor musunuz?: Melek yatırım sürecinde girişimcinin iş fikri, çekirdek sermaye ya da sosyal sermaye ile ürüne veya hizmete dönüşmüş olmalı.
5. Girişiminiz büyüme potansiyeli taşıyor mu?: Girişimin mali planı net biçimde yapılmış ve büyüme potansiyeli de belirlenmiş olmalı. Aksi halde, yani büyüme ve yaygınlaşma potansiyeli olmayan girişimlerin melek yatırımcı desteği alması da pek mümkün değil.
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN