İnsan Kaynakları 23 MAYIS 2016 / 09:37

Mesai saatleri geçmişte kaldı

Bağımsız araştırma şirketi Barem tarafından yapılan araştırmaya göre, mobil çalışmanın yüzde 41 oranında verimlilik ve yüzde 29 oranında maliyet tasarrufu sağladığı görülüyor. “Mobil Çalışma Hayatı” başlıklı araştırmaya, farklı sektörlerde çalışan 70 üst düzey, 95 orta düzey ve 41 ilk kademe olmak üzere toplam 206 yönetici katıldı. Katılımcıların 82’sini kadınlar, 124’ünü ise erkekler oluşturdu. Çalışmaya 35 yaşın altında 67, 35-50 yaş grubundan 116 ve 50 yaş üzerindeki 23 kişi katıldı. Mobil uygulamaların önemine vurgu yapan araştırma, geleneksel iş yapış şekillerinin değiştiğini de ortaya koyuyor. 
Bireylerin verimli ve mutlu olmalarına imkân tanıyan mobil çalışma, hızlı ve verimli iş yapabilme, ayrıca zamandan tasarruf imkanlarını sunuyor. Araştırmaya katılan 4 yöneticiden 3’ü işyeri dışında çalışanların zaman planlaması yapabilmesinin önemli olduğu kanısında. Araştırmada, mobil çalışanların geleneksel mesai yapanlara göre, yüzde 66 oranında ailelerine daha çok zaman ayırabildiklerine de işaret ediliyor. Mobil çalışmanın daha az stresli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 58. Her saat ulaşılabilir olmaktan rahatsızlık duyanların oranı ise yüzde 38.
İnternet erişimi ve mobil cihazlar ile esnek çalışma olanaklarının arttığını belirten Unify Türkiye Ülke Müdürü Erda Tütüncüoğlu da araştırmayı şu sözlerle yorumladı:
“Yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla her mekân iş yerine dönüştürülebiliyor. Çalışanlar da mekân bağımsız çalışarak, zamanlarını kendi planlamaları dahilinde yönetmek istiyor. Kurumların esnek çalışabilmelerini sağlamak için geliştirdiğimiz Circuit çözümü ile kurumlara özel iletişimin önünü açıyoruz. Circuit çözümüyle çalışanlar nerede olurlarsa olsunlar, birbirleriyle hızlı irtibat kurup, işlerini sonuçlandırabiliyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics