İnsan Kaynakları 14 MART 2010 / 18:00

Meslek lisesi, memleket meselesini çözüyorMeslek1Mesleki eğitim, pek çok sektörde ihtiyaç duyulan mavi yakalı insan kaynağının yetiştirilmesinin en geçerli yolu. Konusunda ehil mavi yakalı insan kaynağının ülke ekonomisindeki rolü, bir önceki sayımızda yer verdiğimiz Kurumlarda İnsan Kaynağı başlıklı dosyada da vurgulanmıştı. Temelleri 50 yıl öncesine dayanan Şişli Endüstri Meslek Lisesi, mavi yakalı yetkin insan kaynağının yetiştirildiği örnek kuruluşlar arasında öne çıkıyor. Şişli Endüstri Meslek Lisesi, sunduğu eğitim sisteminde teorik bilgiyle uygulamayı biraraya getiriyor. Teorik dersi alan öğrenciler, uygulama alanlarında teknolojiler üzerinde birebir çalışma olanağı buluyor.
Motorlu araçlar teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojileri, bilişim teknolojileri ve metal teknolojileri olmak üzere dört ayrı bölümden oluşan okul, okul-endüstri işbirliğinin çok başarılı bir örneği haline gelmiş durumda. Şişli Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, bu dört bölüm altında, 19 ayrı şirketin desteğiyle kurulmuş uygulama laboratuvarlarında pratik eğitimlerini alıyor.
Mesleki eğitimin daha sağlıklı sunulabilmesi için donanım gerektirdiğini vurguyan Şişli Endüstri Meslek Lisesi Haberleşme Sistemleri Dalı Şefi Aytaç Yılmaz, elektrik-elektronik teknolojileri bölümünde ilk uygulama sınıfının Türk Telekom katkılarıyla hayata geçirildiğini belirtti. Şirketi; Genpa, Sunny, Oki, Pronet, Otis, Schneider Elektrik elektrik gibi markalar takip etmiş. Diğer yandan bu markalar eğitim sırasında öğrencilere staj ve mezunlara ise iş olanağı sunabiliyor.
Türk Telekom’la bu yönde çalışmalarının olduğunu belirten Yılmaz, aynı zamanda Genpa ile benzer çalışmalara imza attıklarını belirterek, “Genpa öğrencilerimizi stajyer olarak aldıktan sonra, performansa göre teknisyen olarak işe yerleştirebiliyor. Diğer yandan işbaşı eğitimi uygulamasıyla bizden mezun olan öğrencileri, eğitimden geçirerek sınıyor. Ardından performanslarına göre işe alıyor. Şimdiye kadar bu kursu dört kez gerçekleştirdik” dedi.
Önce teorik sonra pratik
Okulda önce akademik derslerin verildiği öğrenciler, bir üst sınıfa geçerken dört alandan birini seçiyor. Bu bölümlerden birini seçen öğrencinin temel dersleri gördüğünü belirten Yılmaz, bu dönemde başarılı olan öğrencinin bir üst sınıfta dal seçtiğini ifade etti. Elektrik elektronik bölümünde yedi ayrı dalın bulunduğunu belirten Yılmaz, öğrencilerin bunlardan birini tercih ettiğini söyledi. Anadolu’da bazı okullar öğrenci bulamadıkları için kapandığını belirten Yılmaz, bu durumun İstanbul’da farklılaştığını belirterek; “Okulumuza çok yoğun bir talep söz konusu” dedi. Yılmaz, şirketlerin öğretmenlere eğitim verdiğini; eğitimlerin bu şekilde de desteklendiğini kaydetti.

Uygulama sınıfları sponsorları

l Motorlu Taşıtlar Teknolojisi: Fiat, Toyota, Mercedes Benz, Volkswagen, Honda, Dentur, Akza Nobel, DYO, Standox ve Mengerler.
l Elektrik-elektronik Teknolojisi: Türk Telekom, Genpa, Otis Asansör, EAE Pano Montörlüğü, Schneider Elektrik, Oki, Pronet, Sunny, Visions, Consys.
l Metal Teknolojisi: Megmawela Kaynak.

Meslek3Avrupa’ya örnek okul

Okul-sanayi işbirliğine güzel bir örnek oluşturduklarına dikkat çeken Şişli Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Fatih Kamil Bilgin, Avrupa kapsamında bu işbirliğini en iyi şekilde başaran okul olma iddiasını taşıdıklarının altını çizdi. Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadar Avrupa’da farklı okullardan yöneticiler gelerek okulumuzu incelediler. Bu ülkelere de örnek oluyoruz. Çalışmalarımıza gıptayla bakıyorlar.”
Sanayi tarafının, yetkin insan kaynağı konusundaki şikayetlerine işaret eden Bilgin, “Biz de onları eğitimimize ortak olmaya davet ettik. Bu şekilde onların istediği nitelikte eleman yetiştirmeyi öngördük. Onlara, ancak okul-sanayi işbirliğiyle kaliteli eleman yetiştirebileceğimizi ifade ettik. Bu şekilde 19 şirketle anlaştık. Bu şirketler, okulumuzda en yeni eğitim donanımlarını kurdular” dedi.
Şirketlerin sunduğu desteklere değinen Bilgin, “Öğrencinin üzerindeki iş önlüğüne kadar her şeyi şirketler sağlıyorlar. Şirketler çeşitli organizasyonlarla öğrencilerle bir araya geliyor. Bazı şirketlerse burs veriyor. Bu sayede, öğrencilerde bir aidiyet duygusu oluşuyor. Öğrenci arkasında o şirketin olduğunu hissediyor ve motivasyonu yükseliyor. Mezun olduğu zaman da ilgili şirkette işe girme önceliğine sahip oluyor” dedi.
Bu modelle öğrencilerine en yeni sistemlerle eğitim verildiğini ifade eden Bilgin, “İnsana yapılan yatırımın en doğru yatırım olduğunu biliyoruz. Türkiye mesleki ve teknik eğitimle ileri ülkeler seviyesine gelebilir. Bu da kaliteli eğitimle olur. Biz bu anlamda doğru yoldayız” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics