İnsan Kaynakları 22 OCAK 2016 / 17:01

Mobil istihdam, hem mutluluk ve bağlılık hem de düşük maliyet kaynağı

Araştırma şirketi Barem’in Türkiye'de mobil çalışmanın nasıl algılandığına dair yaptığı araştırma sonuçlarına göre; mobil çalışmanın çalışan memnuniyetini artırdığına inananların oranı yüzde 82. Mobil çalışmanın şirketin imajını artırdığını düşünenlerde ise oran yüzde 73. Yöneticilerin yüzde 65’i mobil çalışmanın çalışan bağlılığını artırdığı kanısında. 
Barem tarafından CAWI (Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi) yöntemiyle gerçekleşen Türkiye’de Mobil Çalışma Kültürü araştırmasına çeşitli sektörlerde çalışan 70 üst düzey, 95 orta düzey ve 41 ilk kademe olmak üzere toplam 206 yönetici katıldı. Sonuçlar, yöneticilerin mobil çalışmayı çalışan memnuniyeti ve bağlılığı için faydalı gördüğünü ortaya koyarken, şirket imajını artırma ve maliyetleri düşürme açısından da mobil çalışmanın faydalı olduğu görüşü öne çıktı.
 
İmajı güçlendiriyor
Mobil çalışmanın çalışan memnuniyetini artırdığına katılanların oranı yüzde 82. Yine yüzde 82’lik bir oran, şirketlerin mobil çalışmayla zaman ve paradan tasarruf ettiği görüşünde. Mobil çalışmanın şirketin imajını güçlendirdiğini belirtenlerin oranı yüzde 73 olurken, yöneticilerin yüzde 65’i de mobil çalışmanın çalışan bağlılığını artırdığı kanısında. 
Mobil çalışanın sahip olması gereken en önemli özellikler konusunda yöneticilerin önceliği ‘sorumluluk sahibi olmak’. Zamanı doğru yönetme, disiplinli olma ve teknolojiyi etkin biçimde kullanma da diğer önemli özellikler. Yöneticiler mobil çalışma sisteminin uygulanabilmesi için sırasıyla teknolojik altyapıyı, firma sahiplerinin sisteme sıcak bakmasını ve şirket faaliyet alanının uygun olmasını da en önemli ihtiyaçlar arasında gösteriyor.
 
ETİKETLER : 1056 Barem

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics