İnsan Kaynakları 18 MAYIS 2015 / 09:11

Mühendis çok, kalifiye teknisyen yok

Bilişim sektörü, meslek liseleri ve meslek yüksek okul mezunu öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle piyasada ‘kalifiye ara eleman’ bulmakta zorlanıyor. ANKAREF Genel Müdürü Erhan Binici, 1990’lı yıllardan itibaren üniversitelerdeki yığılmaların ara eleman olarak nitelendirilen grupta görev alabilecek kişi sayısını azalttığını söyledi. Bunun sonucu olarak insan kaynağına dayalı olmayan ve ‘al-sat’ olarak adlandırılan ticaret modelinin ilerlediğine dikkati çeken Binici, yorumlarına şöyle devam etti:

“Özellikle insan kaynakları planlamalarının, Ar-Ge ve inovasyon desteklemelerinin daha fazla üretim, satış ve ihracat odaklı yapılması gerek. Ayrıca büyük hedefleri olan gençler yetiştirmemiz ve bu nesli piyasaya doğru şekilde kanalize etmemiz şart. Maalesef ülkemizde iş disiplini Batı’nın gerisinde. Türkiye’de günde verimli çalışma saati ortalama 3 saat. Bu oran 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak isteyen bir ülke için çok düşük, en az 6 saate çıkartmamız gerekiyor.”

Meslek liselerine ihtiyaç büyük

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birini ‘nitelikli ara eleman’ yetiştirememek olarak gösteren Binici, “8 yıllık kesintisiz eğitim politikası sonucunda meslek okullarımızı neredeyse kaybettik” dedi. Meslek yüksekokullarına ve meslek liselerine ihtiyacın büyük olduğuna değinen Binici, durumu şu sözlerle özetledi:

“Teknisyenden çok mühendis bulabildiğimiz bir durumdayız. İş ilanına çıktığımız zaman binlerce üniversite mezunundan başvuru geliyor. Ama nitelikli bir teknisyen aradığımızda gerçek anlamda doğru kişiyi, iş bilen elemanı bulamıyoruz.”
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics