İnsan Kaynakları 13 ŞUBAT 2013 / 11:32

Mülakatlarda öne çıkan detaylar

Orta ve üst düzey yöneticilerin işe alım süreçlerinde çoğunlukla headhunting yöntemi uygulanması, normal işe alım süreçlerinden daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Gizlilik de bu çalışmalarda öne çıkarken, İK danışmanlığı yapan Hugent, üst düzey mülakatlarda olması gerekenlere dikkat çekti. Hugent Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü’nün de dikkat çektiği gibi, orta ve üst düzey işe alımlarda gizlilik önem kazanıyor. Yapılan bu çalışmalarda hem adayları hem de müşterileri zor duruma düşürmemek için de titiz bir çalışma gündeme geliyor. “Belirttiğimiz seviyelerde çalışan yönetici adayları yoğun bir iş temposunda çalıştıklarından, danışmanlarımıza uygun gün, saat ve mekandan ziyade, adaya uygun olacak şekilde bir mülakat organizasyonu gerçekleştiriyoruz” bilgisini veren Üzümcü’ye göre, bu konularda esnek olmak, adayın ikna edilme sürecindeki etkisini de arttırıyor. Üst düzey mülakatların diğer püf noktaları ise şöyle sıralanıyor:

• Üst düzey mulakatlarda gizliliğe önem verilmeli.

• Vakit planlaması doğru şekilde yapılmalı, mülakat için önceden iyi hazırlanılmalı

• Yöneticilere, giriş ve orta seviyelere uygulanan testleri uygulanmamalı, online yapılan ve üst düzey yöneticiler için kurgulanan testler mevcut, gerekirse bunlar kullanılmalı.

• Yöneticinin mülakata ayırdığı vakti de en iyi şekilde yöneterek gerekli bilgilerin alındığı bir sohbet niteliği taşımalı.

• Yöneticilerin bilgi, beceri ve deneyimlerinin yanı sıra kişisel ve yönetsel yetkinlikleriyle ilgili de bilgi alınmalı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics