İnsan Kaynakları 04 TEMMUZ 2011 / 11:32

mWomen programı Türkiye’deki kadınların ekonomik hayata katılmalarını hedefliyor

Vodafone Türkiye'nin desteklediği girişimle; kadınlara teknolojinin ulaştırılması ve ekonomik hayata katılımların artırılması hedefleniyor.

Dünya çapında kadınların mobil iletişim teknolojileriyle ekonomik hayata katılımını artırmayı hedefleyen mWomen Programına ilişkin protokol, kadın hakları savunucusu ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla imzalandı.
Serpil Timuray, “Bugün kadınlarımız için değer yaratarak, teknoloji kullanımındaki cinsiyet eşitsizliğini kapatmak adına somut bir yola çıkıyoruz” dedi.
“Refah düzeyi artacağı halde kadınların çalışmasını engelleyecek erkek olacağını sanmıyorum”
Cherie Blair de, teknolojinin dünyada çok belirleyici bir unsur haline geldiğini ve insanların yaşamlarının her yönünü değiştirip dönüştürdüğünü anlattı. Kadınların potansiyellerinin engellenmemesinin büyük bir refah ve ekonomik gelişme sağlayacağını dile getiren Blair, kadınların dünyadaki 1,2 milyar az gelirlinin yüzde 70’ini oluşturduğunu, birçok ülkede kadınların eğitime, mali hizmetlere, teknolojiye erişimlerinin engellendiğini, çalışma haklarının ellerinden alındığını anlattı.
Blair, bunun sadece o kadınlara değil tüm topluma zarar verdiğine işaret ederek, “Kadınların toplumda etkin olarak yer almaları hem aile hem de erkekler için fırsattır. Ben refah düzeyi artacağı halde kadının çalışmasını istemeyecek bir erkek olduğunu düşünemiyorum” dedi.
2010 yılında 5,3 milyar cep telefonu kaydının bulunduğunu yani dünya nüfusunun yüzde 90’ının mobil teknolojiye ulaştığını dile getiren Blair, ancak kadın ile erkekler arasında bir teknolojik uçurumun söz konusu olduğunu söyledi. Blair, GSMA Kalkınma Fonuyla hazırladıkları raporun yaklaşık 300 milyon kadının gelişmekte olan ülkelerde mobil teknolojilere erişiminin olmadığını ortaya koyduğunu anlattı. Konuşmaların ardından gerçekleştirilen panelde konuşan, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, şimdiye kadar kadınları desteklemek için yaklaşık 200 üyenin çabasıyla 2 bin kadın girişimciye ulaştıklarını belirterek,
şimdi yapacakları
işbirliğiyle daha büyük sayılara imza atabileceklerini söyledi.
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise yapılan bir araştırmanın her 100 kişiye eklenecek 10 ilave mobil telefonun milli gelirde binde 6 artışa neden olduğunu gösterdiğini dile getirerek, dolayısıyla kadınlara sağlanacak mobil erişim imkanının ekonomiye büyük katkısı olacağını ve fırsatlar yaratacağını söyledi. Daha sonra taraflar, Cherie Blair Vakfı, Vodafone Vakfı, KAGİDER ve TBV arasındaki işbirliğine ilişkin protokolü, tablet bilgisayara imza atarak kayıt altına aldı.
ETİKETLER : Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics