İnsan Kaynakları 19 ŞUBAT 2017 / 16:24

Ofis ortamı, erişim imkanını da sağlamalı

VMware tarafından yayınlanan “VMware State of the Digital Workspace” raporuna göre, dijital çalışma alanı konusunda başarılı adımlar atan EMEA bölgesindeki işletmelerin yüzde 51’i daha hızlı gelir akışı yarattı. Bin 200 işletme ve BT yöneticisi ile yapılan araştırmaya göre, dijital alanlarını dönüştürenlerin yüzde 57’si mobil iş güçlerinin verimliliğini, yüzde 54’ü kullanıcı memnuniyetini, yüzde 47’si de cihazların ve uygulamalarının güvenliğini arttırdıkları bilgisini verdi. 
Katılımcıların yüzde 49’u dijital çalışma alanı ile ilgili başarılı çalışmaları sonrası toplam yönetim maliyetlerinde iyileşme elde ederken, yüzde 52’si toplam maliyetlerde iyileşme sağladı. Yatırımların geri dönüşünde ise bazı faktörlerin bir araya gelmesi öne çıktı. Bu faktörlerden önde gelenleri ise uygulamaların daha hızlı yayına alınması (yüzde 34), masaüstü ve mobil cihazlarda güvenliğini arttırılması (yüzde 29) ve son kullanıcı tarafında verimliliğin artışı (yüzde 28) olarak sıralandı. VMware EMEA Son Kullanıcı Bilişim Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Evans, sonuçları şöyle değerlendirdi:
“Endüstri, kurumsal mobilite alanında yeni bir safhaya ilerliyor. Bu safhada, iş yerleri artık son kullanıcılar için sundukları tüm kaynak ve uygulamalara, tüm bağlantılı cihazlardan erişim imkanı sağlamak zorunda. Bu rapor, iş ve BT liderlerinin dijital çalışma alanlarının kurumlara sağladığı faydayı kabul ettiğini gözler önüne sererken, VMware Workspace ONE ise tüm endüstrilerdeki müşterilerin dijital dönüşümlerine yardımcı olan basit ve güvenli bir platform.” 
 
Güvenlik risklerine karşı çözüm
Bu arada, iş liderleri dijital çalışma alanları ile ilgili uygulamaları etkileyen bazı faktörlerle karşılaşıyor. EMEA bölgesinde dijital çalışma alanlarının yaygınlaşması önündeki en büyük engeller ise güvenlik endişeleri (yüzde 43), bütçe sorunları (yüzde 38) ve bu alanda kalifiye eleman eksikliği (yüzde 25) olarak sıralanıyor.
Katılımcıların yüzde 46’sı için dijital çalışma alanları, uyumluluk ve güvenlik risklerine karşı bir çözüm. Güvenlik ve uyumluluk araçları dışında EMEA bölgesindeki önde gelen teknoloji liderleri, mobil cihaz yönetim yazılımlarını (yüzde 38) ve çalışma alanı yönetim yazılımlarını (yüzde 35), dijital çalışma alanları için gerekli bileşenler olarak görüyor. Kimlik yönetim yazılımları da yüzde 37 ile listede üst sıralarda.