İnsan Kaynakları 19 AĞUSTOS 2017 / 18:23

Ofisler gerçek anlamda akıllanıyor

Zanaat ve teknolojiyi birleştiren mobilya çözümlerinin yanında Nurus, üniversite-marka işbirliği projelerine verdiği desteklerle genç tasarımcıları sektöre hazırlıyor. Bilkent Üniversitesi ve Havelsan öncülüğünde yürütülen ‘Akıllı Sürdürülebilir Ofis Sistemleri’ projesinin de aralarında olduğu birçok üniversite-marka işbirliğine imza atan Nurus, son olarak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) ile ‘Nurus Tanıtım Konteynırı’ Projesi’ni hayata geçirdi.
Nurus sponsorluğu ve koçluğunda gerçekleşen proje ile üniversitenin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri eğitim ve konferans mobilyalarını sergilemek ve deneyimletmek için iki TIR tasarımı hazırladı. Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay, “Proje ile gençlerimiz teorik bilgilerini yaratıcılıkları ile birleştirerek pratiğe dönüştürdüler. 90 yıllık birikim ve deneyimimizi genç kuşaklara aktarmak, genç tasarımcıları sektöre hazırlamak ve üniversitelerimizin potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz. Umarız ki, üniversite-marka işbirliklerine örnek oluruz” dedi.
 
21 öğrenci grubu katıldı
TOBB ETÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4’üncü sınıf öğrencilerinin bitirme tezi olan ‘Nurus Tanıtım Konteynırı Projesi’ kapsamında genç tasarımcılardan, Nurus’un belirlediği işlev, kavram ve biçim özelliklerini karşılayacak bir mobil mekan tasarlamaları istendi. Öğrenciler, bir dönem boyunca farklı lokasyonlara taşınabilecek, sergi ve deneyime açılacak konteynır modüllerden oluşan yapıları, Nurus’un eğitim ve konferans mobilyaları ile kurguladı. Projeye katılan 21 öğrenci grubu, eğitim ve konferans salonlarının ihtiyaçlarından yola çıkarak geliştirdikleri alan kurgularında akustikten aydınlatmaya, işlevsellikten esnekliğe kadar farklı değişkenleri hesap ederek iki konteynırı hareketli sunum salonlarına dönüştürdü. En iyi 5 proje arasından finale kalan proje ise çeşitli revizyonların ardından uygulamaya alınıp mobil sergi ve deneyim merkezi olarak kullanılacak.
 
Öğrencilere tam destek
Üniversite-marka işbirliği projelerini desteklemeye devam edeceklerini belirten Gökyay, şu bilgileri paylaştı: 
“Daha önce TOBB ETÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin Nurus desteği ile geliştirdikleri stant ile dünyanın en büyük iş yeri ve mobilya çözümleri fuarı Orgatec’16’da yer aldık. Bu yıl Bilkent Üniversitesi ve Havelsan işbirliğinde yürütülen ‘Akıllı Sürdürülebilir Ofis Sistemleri’ projesine sponsorluk ve koçluk desteği verdik. Anadolu’nun farklı kentlerinde tasarım ve mimarlık öğrencilerine yönelik sunumlar gerçekleştiriyor, öğrencilere hizmet içi eğitim olanağı sunuyoruz. Marka ve tasarımda disiplinlerarası bilgi transferi sağlayan Alman Tasarım Konseyi’nin 200 üyesinden biri de Nurus. Konseyin jürisinde yer almanın yanında Fraunhofer Enstitüsü bünyesinde yürütülen Office 21 Projesi’nde geleceğin çalışma yöntemlerini araştırıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics