İnsan Kaynakları 16 MART 2015 / 08:01

Önceliğiniz fayda yaratmak olmalı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü girişimcilik dersleri devam ediyor. TOBB Üniversitesi’nin Uluslararası Girişimcilik Bölümü tarafından verilen ‘Girişimcilik ve Liderlik’ dersinin bu haftaki konuğu TÜGİAD Ankara Şubesi Genel Sekreteri ve Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan oldu. Özcan, başarılı bir girişimci olmanın yollarını 10 altın kuralla özetledi. Başarının ilk sırrını ‘fayda yaratmak’ olarak gösteren Özcan, ekledi: “Tek amacınız para kazanmak olursa, hiçbir zaman değer yaratamayacağınız gibi, bir gün para da kazanamayacaksınız. Bir fayda yaratmak için yola çıkarsanız toplum sizi yarı yolda bırakmaz.”

 

Virgin Grup, Apple, Google gibi dünya markası şirketlerin zirveye nasıl geldiklerini anlatan Özcan, “Şirketlerin büyümeleri için teknoloji kurdu olmaları gerekiyor” dedi. Yenilik yapmayan firmaların yok olmaya mahkum olduğunu dile getiren Özcan, “Yaptığınız iş ne olursa olsun teknolojiye en hızlı uyum sağlayan firma olun” dedi. Özcan,  ‘ölümsüz girişimcinin hikayesi’ olarak tanımladığı ipuçlarından bir diğeri olan ‘Patron gider, kurum kalır’ kuralını da öğrencilere şöyle anlattı:

“Kendinize sorun: Çalışanlarımın takip etmek isteyeceği büyük vizyonum ne? Eğer tüm ekip bu amaca inanır ve kendi alanında CEO gibi çalışırsa, o kurumu kimse tutamaz. Ne yazık ki Türkiye’de patron ölürse kurum yok oluyor. Bu yüzden sadece 13 tane yüz yıllık markamız var.“

 
ETİKETLER : 1013