İnsan Kaynakları 16 MART 2015 / 08:01

Önceliğiniz fayda yaratmak olmalı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü girişimcilik dersleri devam ediyor. TOBB Üniversitesi’nin Uluslararası Girişimcilik Bölümü tarafından verilen ‘Girişimcilik ve Liderlik’ dersinin bu haftaki konuğu TÜGİAD Ankara Şubesi Genel Sekreteri ve Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan oldu. Özcan, başarılı bir girişimci olmanın yollarını 10 altın kuralla özetledi. Başarının ilk sırrını ‘fayda yaratmak’ olarak gösteren Özcan, ekledi: “Tek amacınız para kazanmak olursa, hiçbir zaman değer yaratamayacağınız gibi, bir gün para da kazanamayacaksınız. Bir fayda yaratmak için yola çıkarsanız toplum sizi yarı yolda bırakmaz.”

 

Virgin Grup, Apple, Google gibi dünya markası şirketlerin zirveye nasıl geldiklerini anlatan Özcan, “Şirketlerin büyümeleri için teknoloji kurdu olmaları gerekiyor” dedi. Yenilik yapmayan firmaların yok olmaya mahkum olduğunu dile getiren Özcan, “Yaptığınız iş ne olursa olsun teknolojiye en hızlı uyum sağlayan firma olun” dedi. Özcan,  ‘ölümsüz girişimcinin hikayesi’ olarak tanımladığı ipuçlarından bir diğeri olan ‘Patron gider, kurum kalır’ kuralını da öğrencilere şöyle anlattı:

“Kendinize sorun: Çalışanlarımın takip etmek isteyeceği büyük vizyonum ne? Eğer tüm ekip bu amaca inanır ve kendi alanında CEO gibi çalışırsa, o kurumu kimse tutamaz. Ne yazık ki Türkiye’de patron ölürse kurum yok oluyor. Bu yüzden sadece 13 tane yüz yıllık markamız var.“

 
ETİKETLER : 1013
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN