İnsan Kaynakları 05 MART 2017 / 13:50

Online sınıflar etkili biçimde buluşuyor

Ücretsiz öğrenim platformu Khan Academy Türkçe, farklı işbirlikleri ile daha fazla öğrencinin eğitim desteğinden yararlanmasını hedefliyor. Bu kapsamda, halen 74 ülkede 21 farklı ana dilin desteklendiği Voscreen uygulamasının İngilizce eğitim videolarında Khan Academy içerikleri de kullanılıyor. Voscreen uygulaması farklı seviyelerde İngilizce bilenlere yönelik kelime haznesi ve telaffuz konusunda hızlı gelişimi destekleyen bir yöntemle çalışıyor. Maksimum 15 saniyelik İngilizce video içeriklerinden oluşan sistemde, videoda izletilen sahnede konuşulan cümlenin hangisi olduğu soruluyor. 
İki platform arasındaki işbirliği ile Khan Academy Türkçe içerikleri de 15’er saniyelik kesitler halinde düzenlenerek, İngilizce öğrenenlere sunuldu. Khan Academy Türkçe ile yapılan bir uygulama ile İngilizce kesiti yayınlanan videonun yönlendirmesi khanacademy.org.tr adresindeki Türkçe ders videosuna yapılarak, kullanıcının içeriğin tamamına ulaşması ve ders desteği olarak yararlanması için imkan sağlanıyor. Kullanıcılar Khan Academy platformunda yayınlanan derslerin hem İngilizce hem Türkçelerini izleyerek dil becerilerini geliştirebiliyor. 
Khan Academy Türkçe; 350’den fazla gönüllüsü, özel sektör temsilcileri ile işbirlikleri, pilot okulları, gönüllü öğretmenleri ve ücretsiz dijital kütüphanesi ile Türkçe eğitimde fırsat eşitliğine katkı sunuyor. Kâr amacı gütmeyen bir platform olan Khan Academy Türkçe’nin hazırladığı ders videoları, bilgiye ulaşmak isteyen her bireyin kullanımına açık olduğu gibi, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) da yayınlanıyor, Türkiye’deki tüm okullara ulaşıyor. Bugüne kadar Türkçeleştirilen 5 binden fazla ders videosuna ve 100 binden fazla alıştırmaya www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinden hiçbir ücret ödemeden ulaşılabiliyor. SAT sınavının da tek resmi ücretsiz hazırlık kaynağı olan Khan Academy, dünyaca ünlü müzelerin yanı sıra NASA, Pixar ve birçok uluslararası şirketle yaptığı işbirlikleriyle kütüphanesini genişletiyor. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics