İnsan Kaynakları 09 MAYIS 2010 / 18:00

Parlak fikirlerin peşinde

TTNET, gerçekleştirdiği “TTNET’le Geleceğini Netleştir” projesi kapsamında 4 Mayıs’ta Ege Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Türkiye’nin 41 üniversitesinde yürütülen proje, öğrencileri bilişim sektöründeki yeniliklerden haberdar etmeyi ve bu yenilikler ışığında onların yaratıcı fikirlerini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Bilişim sektörüne katkı sağlayacak her fikri değerlendiren program, öğrencilerin ancak ürüne dönüşebilecek fikirlerini kabul ediyor ve destekliyor. Genç girişimcilerin kariyerlerinde bir basamak niteliği taşımak isteyen TTNET, programı tanıtırken öğrencilerle birebir iletişim kuruyor ve mevcut gelişmelerden onları haberdar ediyor.
“Neden bizim ülkemizden de bir Facebook, bir Google çıkmasın?”
Programın tanıtımı amacıyla açılış konuşmasını yapan TTNET Ürün Geliştirme Sorumlusu Ali Servet Eyüboğlu, bilişim dünyasındaki mevcut gelişmeleri öğrencilerle paylaştı. Facebook ve Google gibi başarı örneklerine değinen Eyüboğlu, “Neden bizim ülkemizden de bir Facebook, bir Google çıkmasın? Biz bunları sorgulamak ve sizin fikirlerinizi dinlemek için buradayız. İnternet hayatımıza girdikten sonra bu sistem içinde nasıl yer alacağımızın sorusunu kendimize yöneltmeliyiz. Girişim için paraya değil teknolojiye ve orijinal fikirlere ihtiyaç var. Yaratıcı fikirleri sistemle bütünleştirmek için bilişim sektörü yeniliklere çok açık” şeklinde konuştu.
Öğrencilere yaratım sürecinde tavsiyelerde bulunan Eyüboğlu sosyal ağların mevcut başarısından söz ederken, “Günümüz dünyasında kişi kendisini deşifre ederek varlığını ortaya koyuyor. İnsanların kişisel şeyleri bu denli sevdiği bir zamanda oluşturulan fikrin gerçek hayatla örtüşmesi ve kişiselleşmeyi dikkate alması gerek. Kullanıcıların aktifleşerek topluluklar kurabildikleri sosyal tabanlı servisler üretmek artık çok önemli” dedi.
Mühendislik öğrencilerden çok sosyal bilimler alanında eğitim gören öğrencilerin çok daha aktif ve anlamlı fikirlere sahip olduklarını belirten TTNET yetkilileri, projenin özellikle doğu bölgesinde de ilgi görmesinden hoşnut. Öğrencilerden bugüne dek gelen dikkat çekici önerilerden biri, maç yayınları sırasında oyuncuların üstüne tıklandığında, kenarda futbolcuya ait bilgiler, maçtaki istatistiksel bilginin gösterilebilmesi oldu.
TTNET Oyun’da ise önerilere baktığınızda kişisel oyunlar ve katılımcılığın teşvik edildiği çevrimiçi oyunlar ön plana çıkıyor. Google Earth gibi bir altyapıyla anlaşıp eş zamanlı olarak dünyanın her mahallesinde o anda orada olan insanlar ile futbol veya strateji gibi oyunlar oynamak üzerine yapılan öneri de beğeni toplayanlardan biri oldu.
Programa başvurmak isteyen katılımcılar partner@ttnet.com.tr adresine başvurarak fikirlerini paylaşabiliyor. Değerlendirmeler sonunda seçilecek projenin sahipleri, projelerini hayata geçirmeleri aşamasında gerekli olan eğitim ve uzman desteğini, altyapı ve finansal konularda yardımı TTNET’ten alacak.
ETİKETLER : Sayı:770 TTNet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics