İnsan Kaynakları 27 EKİM 2014 / 11:42

Pazarlamada ‘arama’ farkı

Yeni nesil pazarlama (inbound marketing) tüm pazarlama aktivitelerinde öne çıkarken, bu kapsamda SEO (Search Engine Optimization- arama motoru optimizasyonu) uzmanlığı da cazip bir meslek olarak kendini gösteriyor. SEOZEO Genel Müdürü Yiğit Konur, SEO profesyonellerinin gelecekte daha da önem kazanacağına işaret etti. Arama motoru sıralamalarında daha iyi sonuçlar elde etmek için yapılan site içi ve site dışı düzenlemeleri kapsayan SEO yapısında, bu düzenlemelerin amacı önem verilen anahtar kelime aramalarında, arama motoru sonuçlarında ilk sırada yer almak. SEO bu yönüyle hem arama motorunun hem de kullanıcının yararına bir takım stratejileri kapsayarak, yeni nesil pazarlamanın temelini oluşturuyor, web sitesi optimize edilerek yeni nesil pazarlamanın temeli olan “alıcıyı size getirme” hedefine ulaşılıyor.

Kaliteli ve anlamlı içerik önemli

Yiğit Konur’a göre, SEO, sıralamaya olumlu etki edecek birtakım düzenlemelerden oluşuyor ve bu düzenlemeler sürekli değişiyor. “Önceden sadece arama motoru için yapılan anahtar kelime ve link odaklı stratejiler vardı” diyen Konur, bugünkü yapıyı şöyle anlattı:

“Arama motorları zamanla kullanıcıya önem vermeye başladı ve stratejilerin bu yönde şekillenmesi için birtakım güncellemeler yaptı. Bu güncellemelerin başında Panda ve Penguen güncellemeleri var. Bu güncellemelerle arama motorları, SPAM görülen içeriklere ve linklere sahip olan web siteleri cezalandırılıyor. Bu da günümüzde, SEO stratejilerinin kullanıcılar yönünde şekillenmesi gerektiğini gösteriyor. Arama motorları da artık kullanıcıya yarar sağlanmasını istiyor. Yani artık kaliteli ve anlamlı içerik önemli.”

Hayat boyu öğrenmeye açık olun

Birçok araştırmanın internet sektörünün ve dolayısıyla SEO’nun her geçen gün daha da değerleneceğine ve gelişeceğine dikkat çeken Konur’a göre, alışkanlıklar, yaşam tarzı, araştırma gibi birçok konu internete taşınıyor. Bu da internet sektörüne daha fazla yatırımı beraberinde getiriyor. “Sektöre ilgi duyanlar için bu dünyanın bir parçası olmanın zamanı” yorumunu yapan Konur, sektörün taşıdığı fırsatları şöyle anlattı:

“Çevrimiçi arama yapan insan sayısının artması, SEO’nun ilerlemesi ve önem kazanması anlamına geliyor. Alıcılar internet ortamına taşındığı için rekabet de internet ortamına taşınacak. Dijital anlamda gelişmek için sürekli araştırma ve öğrenme süreci içinde olmak gerek. Türkiye’de ve dünyada sektörel anlamdaki gelişmeleri ve süreci öğrenmek de önemli. Ayrıca bunları bir yaşam tarzı haline getirmek, sürekli araştırmaya ve öğrenmeye açık olmak gerek.”
ETİKETLER : 993

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics