İnsan Kaynakları 15 MAYIS 2017 / 06:22

Pazarlamada yeni ekip arkadaşlarınız var

Türkiye’de ‘Influencer Marketing’ kampanyaları yürüten CC Media House Direktörü Güven Çelikkaya, dünyada ve Türkiye’de sosyal medya fenomenlerini kullanarak yapılan pazarlama çalışmalarının hızla arttığına işaret ederken, başarılı bir ‘Influencer Marketing’ kampanyası yaratmanın sadece yüksek sayıda takipçisi olan bir kişiyle çalışmakla mümkün olmadığını hatırlattı. Güven Çelikkaya, söz konusu pazarlama çalışmalarında görev alanların üstlenmesi gereken yetkinlikleri şöyle sıraladı: 
 
1. Influencer’ların yaratıcı özgürlüğe sahip olmasına izin verin: Influencer’ların marka veya hizmetinizi tanıtırken, içerikleri de hazırlaması önemli. Çünkü takipçileri ile sürekli etkileşim halinde olan influencer’lar, takipçilerinin neye olumlu ya da olumsuz tepki vereceğini sizden daha bilir. 
 
2. Influencer’ın markanız ile uyumlu olduğuna emin olun: Sadece popüler olduğu için markanız ve onun hedef kitlesi ile alakası olmayan bir Influencer ile çalışmanın herhangi bir etkisi olmadığı gibi, hem markanıza hem de ilgili Influencer’ın imajına olumsuz etki bile yapabilir. 
 
3. Takipçi sayısının sizi büyülemesine izin vermeyin: Takipçi sayısı tek başına bir kriter değil. Örneğin Instagram’da 6.5 milyon ve 30 bin takipçili iki hesapla çalışan bir markanın yaptığı kampanya sonucunda az takipçili hesabın, fazla takipçili hesaba kıyasla yüzde 300 daha iyi performans gösterdiği görüldü.
 
4. Influencer’lar ile fiyatta önceden anlaşın: Influencer’lar çoğunlukla paylaşım başı ücret talep eder. Ücretlerin kampanya öncesinde belirlenmesi bütçe kontrolü açısından önemli. 
 
5. En önemli içerik tavsiye: Organik bir içerik oluşturulması, ürün deneyimlerinin anlatılması "satın alın" mesajından çok daha etkili. Bu nedenle tavsiye temelli içerikler ‘Influencer Marketing'in de temeli.
 
6. Micro-Influencer’ları unutmayın: Küçük bütçeli kampanyalarda, etkileşim oranları yüksek, özgün ve ilgi alanları belli takipçileri olan micro-influencer’lar yardımıyla büyük kitlelere ulaşmanız mümkün.
 
7. Kampanyanızı sürekli izleyin, ölçün ve analiz edin: Bir paylaşımın aldığı beğenilerin veya yorumların sayısı, kampanyanın başarısında kriter değil. Hedefe uygun olarak satışlarda, markanın sosyal medya hesaplarının takipçi ve etkileşim sayılarında artış olup olmadığı sorularına vereceğiniz yanıtlar asıl önemli unsur. 
 
8. Diğer pazarlama kampanyalarınızı ihmal etmeyin: ‘Influencer Marketing’i bütünleşik pazarlama faaliyetlerinizin bir parçası haline getirin. Bütünleşik pazarlama iletişimi, hedeflere ulaşma konusunda diğer pazarlama stratejilerine göre daha etkili.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics