İnsan Kaynakları 22 NİSAN 2017 / 21:22

Pazartesi sendromu yalan (mı) oluyor

Eleman.net’in anketine göre, mavi yakalı çalışanların yüzde 64’ü Pazartesi sendromu yaşamıyor. İşveren şirketlerin de yüzde 54’ü çalışanlarının Pazartesi sendromu yaşamadığı görüşünde birleşiyor. 15 bin 974 adayın ve 670 üye şirketin katıldığı ankete göre, çalışanların yüzde 64’ünün “Yaşamıyorum” dediği Pazartesi sendromu, şirketlerin yarısından fazlası için de yok. “Pazartesi sendromu ile nasıl baş ediyorsunuz?” sorusuna yanıt veren mavi yakalı çalışanların yüzde 23’ü konsantre olup işe yoğunlaştıklarını belirtirken, yüzde 10’luk kesim hafta sonu tatilinin hayalini kurarak günü atlattığını söylüyor. “Pazartesi sendromunun ilacı tatlı yemek” diyenlerin oranı ise yüzde 3.
İşverenlerin de Pazartesi sendromuna bakışı mavi yakalılardan farklı değil. “Çalışanlarınızın Pazartesi sendromunun üstesinden gelmesi için ne yapıyorsunuz?” sorusuna “Sendromları yokmuş gibi davranıyoruz” yanıtı veren firmaların oranı yüzde 54 iken, iş yoğunluğu nedeniyle mavi yakalı çalışanlarının sendrom yaşamaya bile fırsatlarının kalmadığını belirtenlerin oranı yüzde 18. İşveren şirketlerin yüzde 16’sı, ekip toplantılarındaki sohbet ortamı ile çalışanlarının konsantre olmalarını sağladıklarını ifade ederken, yüzde 12’lik bölüm de küçük sürprizlerle sendromu unutturduklarını belirtiyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN