İnsan Kaynakları 04 KASIM 2013 / 08:19

Sayısal dünyada tüketiciyle bağ kurabilmek

Digital Age tarafından bu yıl yedinci kez düzenlenen Digital Age Summit, 24 Ekim Perşembe günü Four Seasons Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu yıl, sayısal teknolojilerin yarattığı yeni dünyada tüketiciyle bağ kurmanın (engagement) yeni yolları konuşuldu.
Sosyal medya ve sayısal pazarlama stratejilerinin tüm detaylarıyla masaya yatırıldığı Digital Age Summit konferanslarının yedincisi, Vodafone’un ana sponsorluğu, Coca-Cola’nın gençlik sponsorluğu ve Boomads’in oturum sponsorluğu ile düzenlendi.
Katılımcılar, “engagement - bağ kurmak/etkileşim” kavramı ekseninde, mobilden sosyal medyaya, içerik yönetiminden sayısal tüketicilere yönelik müşteri ilişkilerine kadar birbiriyle etkileşim halindeki pek çok farklı konuyu değerlendirme fırsatı buldu.
Digital Age Summit’in ilk sunumunu, Human Business Works Başkanı Chris Brogan yaptı. Dijital Kanallara Hükmedin (Master the Digital Channel) başlıklı sunumunda, sayısal kanalların insanları zamandan ve mekândan bağımsız olarak bir araya getirdiğine dikkat çeken Brogan, arama motoru olarak Google’ın kullanıcılar için hala ilk tercih olduğunu belirtti.

İletişimin sayısal antropoloğu: Kozinets
Konferansın merakla beklenen bir diğer konuşmacısı, Schulich School’da Pazarlama Profesörü olan ve geleneksel tüketici davranışlarını, internet ve sosyal ağlar üzerinden sanal topluluklar düzeyinde takip eden “Netnografi” kavramını literatüre kazandıran UnMarketing Başkanı teorisyen Prof. Robert Kozinets’ti. Kendisini “dijital antropolog” olarak tanımlayan Kozinets, Yeni Dijital Tüketiciyi Anlamak (Understanding the New Digital Consumer) başlıklı sunumunda, yeni sayısal tüketicilerin artık hikâyeler ve bağlantılar (network) aracılığıyla etkileşim (engagement) oluşturduğunu belirtti.
Sosyal medya istatistiklerini toplayan portalı Socialbakers’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Jan Rezab ise, 2009’da bir Facebook kullanıcısının takip ettiği ortalama sayfa sayısının 5 olduğunu, 2013’te ise bu sayının 50’ye çıktığını belirtti.
“Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları” kitabının yazarlarından MarketingProfs İçerik Direktörü Ann Handley ise, “Yenilikçi İçerik” üzerine detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
ETİKETLER : Sayı:944

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics