İnsan Kaynakları 06 ARALIK 2015 / 16:45

Seçim sonrası toparlanma beklentisi ön planda

TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı işsizlik rakamlarını değerlendiren Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Eylül ve Ekim aylarındaki rakamların biraz daha kötü olacağı, yüzde 11 seviyesini bulacağı düşüncesindeyiz. Ancak 1 Kasım seçimlerinin ardından, işverenlerin beklettikleri istihdamı da almak istediklerini gördük. Bu aydan itibaren bir toparlanma sürecine girileceğini ifade edebiliriz” dedi. Eleman.net istihdam verilerinin de bu durumu doğruladığına işaret eden Ünsal, “1 Kasım seçimlerinin ardından, iş ilanlarında, bir önceki ayın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 oranında artış var” dedi. 
Eleman.net verilerine göre, ara kademe ve mavi yaka pozisyonlarında Ekim ayında en çok ilan yayınlanan ilk üç sektör tekstil, eğitim ve elektrik-elektronik olarak sıralandı. Aynı dönemde en çok başvuru yapılan üç sektör ise hizmet, gıda ve mağazacılık / perakendecilik oldu. Savaş Ünsal, verileri şu sözlerle analiz etti:
“Eleman.net Mavi Yaka İstihdam Endeksi’nden görüleceği gibi, istihdam rakamlarının Eylül-Ekim aylarında aşağıya doğru seyretmesinin etkisinin, TÜİK’in Eylül-Ekim aylarına yönelik açıklayacağı istihdam raporlarına da yansıyacağını düşünüyorum. Kasım-Aralık aylarında işsizlik oranlarının azalarak çift haneli oranların aşağısına ineceğini düşünüyoruz.”
 
 
ETİKETLER : 1049

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics