İnsan Kaynakları 06 AĞUSTOS 2016 / 14:57

Sertifikalı oto alım satım danışmanları geliyor

Üretim, ihracat ve istihdamıyla önde gelen sektörlerden olan otomotivde eğitimli, sertifikalı alım satım personeli hizmet verecek. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında, “Motorlu Araç Alım Satım Sorumlusu” ve “Motorlu Araç Alım Satım Personeli”ne mesleki yeterlilik eğitimi ve sertifika verilmesine yönelik Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı. Otonomi’de düzenlenen imza töreninde bir konuşma yapan MASFED Başkanı Aydın Erkoç, motorlu araç ticareti mesleğini yapanların araçların modelleri, tipleri ve teknik aksamı gibi mesleğe ilişkin bilgilere sahip olmalarının önemine işaret etti. Federasyon olarak motorlu araç alım satım sorumlusu ve motorlu araç alım satım personeli için ulusal yeterlilik hazırlama çalışmalarını başlattıklarını söyleyen Erkoç, motorlu araçlarla ilgili pazarlama, satın alma, satış ve etik standartlar gibi konuları bir bütün olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Erkoç, şu bilgileri verdi:
"Bu çalışmanın hedef ve temeli, faaliyet gösterdiğimiz mesleğimizin bir adının olması. Motorlu araç alım satımı mesleği ile sektörün tanınmasını, bu sektörde ticari faaliyette bulunan işletme sahipleri ile çalışanların üzerinde güven ve saygınlık oluşturarak, mevzuat çerçevesinde ulusal ve uluslararası alanda mesleğin icra edilmesini hedefliyoruz. Sektörün hukuki çerçevesinin oluşturulması, üyelerin mesleki, ticari, hukuki, mali, teknik, teknolojik, sektörel konumlarının iyileştirilmesi ve işyerlerinin kurumsal yapılara kavuşturulmasına yardımcı olmak için çalışmalarımızı yürütmekteyiz."
 
Avrupa standartlarında eğitim
Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ise tüm mesleklere yönelik olarak Avrupa'daki gibi ulusal meslek standartlarının hazırlanması ve buna bir şekilde belgelendirme yapılması amacıyla faaliyet gösteren bir kamu kuruluşu olduklarını belirtirken, 644 mesleğe ilişkin standartların belirlenerek Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlattı. Standartların belirlenmesi ve belgelendirmenin işyerlerinin tehlike düzeyine göre yapıldığı bilgisini veren Ceylan, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler sınıfında olmamakla birlikte, ülke genelindeki 65 bin motorlu araç satıcısının mesleki standartlarının hazırlanması ve belgelendirmenin önemine dikkat çekti. Ceylan, MASFED’le imzalanan protokol kapsamında yürütülecek süreç ile ilgili şu detayları paylaştı: 
“Belirlenen mesleklerde Avrupa standartlarında eğitimler verilecek ve bunlar belgelendirilecek, kişiler uluslararası akredite edilmiş bir belgeye sahip olacaklar. Üretim ve istihdama katkı sağlayacak mesleklerin icrasına imkân sağlayacak, işadamları ve sanayicilerin şikâyet ettiği mesleki teknik eğitim eksikliği giderilecek. Standartları belirlenen mesleklerle ilgili uluslararası nitelikte belgelendirme yapılmış olacak. Meslek elemanları, yapılacak teorik ve uygulamalı sınavlardan sonra uluslararası nitelikte iş bilgisine sahip kişiler olacaklar. Bu protokol ile iki meslekte ulusal yeterlilik ve standartlara uygunluk sağlanacak. İstihdama ve ekonomiye katkı sağlayacak bu uygulama, çalışana ve çalıştırana yük getirmiyor, maliyetini devlet karşılıyor. İşveren, belgeli eleman çalıştırdığında SGK primi işveren payını da devlet ödüyor.”