İnsan Kaynakları 28 MAYIS 2011 / 01:32

Sertifikasyon süreçlerinin önemi artıyor

Dünya hızla IP temelli servislere doğru gidiyor. Bu alanda çalışanların da yetkinliğinin öneminin arttığı günümüzde sertifikasyon programlarına ilginin de arttığını görüyoruz. Dünyada geçerliliği ve prestiji açısından önemli bir sertifikasyon programı olan CCIE v4 sertifikasyonuna sahip olan Türk Telekom Operasyon Başkanlığı Network Direktörlüğü Müdürlerinden Mehmet Özdem’den sertifikasyon süreci ile ilgili bilgi aldık.

IP temelli servislere yönelim artıyor
Özdem, katma değerli servislere bakıldığında IPTV, NGN, WebTV, L3 VPN, L2 VPN gibi servislerin artık IP şebekeleri üzerinden taşındığını belirterek IP temelli servis süreçleri ile ilgili şunları söyledi: “Gerek artan bant genişliği ihtiyaçları gerek artan maliyetler gerekse servis esnekliğine olan ihtiyaçların artması IP teknolojilerine olan gidişi hızlandırıyor.”
IP temelli servislere yönelimin CCIE gibi sertifikasyonların da önemini ortaya çıkardığını belirten Özdem, “CCIE sertifikasyonu şu an ağ profesyonelleri arasında en prestijli kabul edilen sertifikalar arsında. Sertifika kapsadığı konular itibariyle IP teknolojileriyle ilgili tüm alt başlıkları kapsıyor. Bu servislerin en iyi biçimde nasıl taşınacağı bu program içerisinde veriliyor” dedi.
Bir yıllık bir çalışma
Sertifikasyonun iki aşamalı olduğunu belirten Özdem, “İlki bu konulardaki teorilere hakim olmanızı bekliyor. İkinci konu da diğer sertifikasyonlardan ayrılan özelliği aynı zamanda pratik olarak da bu teknolojilere vakıf olmanızı bekliyor. Sertifikasyon sürecinde yazılı sınavın yanında sizin önünüze problemler laboratuvar da geliyor ve belli sürelerde bu problemlerin çözülmesi bekleniyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics