İnsan Kaynakları 05 ŞUBAT 2012 / 14:37

Sony CEO ve Başkanı Kazuo Hirai oldu

2011 yılı Sony için deprem, tsunami ve kullanıcı verilerinin nedeniyle pek de iyi geçmedi. Şirket dördüncü çeyrekte zarar beklediğini açıklamışken önemli bir değişiklik yaşandı.
Sony CEO ve Başkanı Howard Stringer görevden alındı. Daha önce tüketici ürünleri ve hizmetler grubunun başında bulunan 51 yaşındaki Kazuo Hirai başkan ve CEO olarak atandı. 1 Nisan tarihi itibariyle Stringer görevini bırakırken yönetim kurulundaki görevine devam edecek.
1980’lerde Walkman ile tüm dünyada önemli başarı elde etmesinin ardından Sony, Apple’ın 2000’li yıllardaki başarısına ulaşılamadı. Televizyon piyasasındaki etkinliğini de Samsung’a kaptıran şirket, oyun konsolu piyasasında da Nintendo ile rekabet içinde. Ayrıca yeni nesil akıllı telefon ve özellikle tablet piyasasında şirket beklediği başarıyı elde edemedi.

Son yıllarda değer kaybediyor
Yen’deki oynamalar, deprem, Avrupa’daki talebin düşmesi, Tayland’daki sel felaketi ve PSN sistemindeki kullanıcı bilgilerinin çalınması nedeniyle Sony zor günler geçiriyor.
Televizyon satış tahminlerini 22 milyondan 20 milyona indiren şirket, bazı modellerin üretimini keserek harcamalarını kısmayı bile planlıyor.
Şirket 2000’li yıllarda belki de sadece PlayStation serisiyle beklentileri karşılayabildi. Zira şirketin 2000 yılı Eylül ayında piyasa değeri 100 milyar dolarken şimdiki değeri 18 milyar dolar seviyesinde.
ETİKETLER : Sayı:857

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN