İnsan Kaynakları 05 OCAK 2015 / 09:10

Sosyal medya bir eğitim aracı

Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Dil Kurumu’nun (TDK) düzenlediği  “Teknoloji Tabanlı Öğretim” konulu Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sempozyumu, Ankara’da düzenlendi. Türkçe’nin teknoloji tabanlı öğretimi, bu konuda izlenecek yöntemler, uygulama ve modellerin konuşulduğu oturumlarda, sosyal ağların dil öğrenimine katkısı da ele alındı.

Osmangazi Üniversitesi’nde okutmanlık yapan Halit Çelik, yabancı öğrencilere Türkçe öğretirken Facebook'tan nasıl yararlandıklarını bir örnek üzerinden anlattı. 2012-2013 öğretim yılında Facebook'ta bir grup kuran Çelik ve arkadaşları, bu grup üzerinden 'Onun cevabı gece 10'da' başlığıyla bir aktivite başlattı. Buna göre, Facebook grubunda 11 günde 11 deyim paylaşıldı ve öğrencilerden deyimlerin anlamlarını Türkçe olarak yine grup üzerinden yazmaları istendi. O günkü soruların cevapları da her gece 10'da grupta paylaşıldı. Çelik, derslikte sesi çıkmayan, hata yapmaktan korkan öğrencilerden sosyal medyada daha rahat ve sık geri dönüşler aldıklarını belirtti. Etkinliğe yönelik ilginin gün geçtikçe azalması ışığında Çelik, sosyal ağlarda uzun soluklu değil, kısa süreli aktivitelerin tercih edilmesi, etkinlik çeşidinin sürekli değişmesi, daha çok bireye yönelik etkinliklerin tasarlanması gerektiği saptamasını paylaştı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde Türkçe ve İngilizce öğretmenliği yapan Erçin Ayhan ise sosyal medyayı, akıllı telefon uygulamalarını dil öğretirken derste aktif kullandığını belirtti ve Z kuşağıyla anlaşmak için öğretmenlerin teknolojiyi takip etmesinin gerektiğine vurgu yaptı.  Sempozyumda konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Türker de günümüzde özellikle çocukların dil öğreniminde 3D animasyon filmlerinin büyük rol oynadığını vurguladı.

 
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics