İnsan Kaynakları 01 OCAK 2017 / 07:49

Sosyal medya, eğitim de ister

Çocukları teknolojiden uzak tutmak imkansız hale gelirken, onların sosyal medyada suistimale uğramaması için iletişim uzmanı ve sosyal medya danışmanı Nurhan Demirel, aileleri muhtemel tehlikeler konusunda uyardı. Demirel, Facebook’un kötü niyetli insanların elinde tehlikeli bir araca dönüştüğünü ve bundan en çok mağdur olanların yine çocuklar olduğunu, son dönemde yaşanan pedofili ve istismar hadiselerini örnek göstererek vurguladı. Nurhan Demirel, cinsel istismara yönelik alınacak olan tedbirleri ise şu şekilde sıraladı:  
 
• Sosyal medya kullanımı için reşit olmak şart: 13 yaşın altında olan çocuğunuzun sosyal medyayı kullanmasına izin vermeyin.   
• Sosyal medya hesaplarınızı herkese açık kullanmayın: Çocuklarınızın ve kendinizin sosyal medya hesaplarını genel erişime kapalı tutun.
• Güvenlik ayarlarını kontrol edin: Çocuğunuzun ve kendi sosyal medya hesaplarınızın güvenlik kontrolünü düzenli olarak yapın.  
• Çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirin: Çocuklarınızın sosyal medya kullanımını periyodik olarak denetleyin ve gözlemleyin. Bunu yaparken pedagojik yanlışlara da mahal vermeyin.
• Aile koruma filtresi çocuğunuzu korumayabilir: Pek çok güvenlik yazılımı firması aile koruma ve ebeveyn kontrolü gibi seçenekler sunsa da masum görünen sosyal ağlara karşı dikkatli olun.
• Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşırken dikkatli olun: Çocuğunuzun ve hatta kendinizin güvenliği için aile hayatınızın tüm detaylarını sosyal medyada paylaşmayın.
• Evinizde check-in yapmayın: Hem kendi güvenliğiniz hem ailenizin güvenliği için evlerde veya bulunduğunuz konumlarda “yer bildirimi” yapmayın. 
• Çocuğunuzun hangi okulda okuduğunu paylaşmayın: Çocuğunuzun okulda kazandığı başarıları paylaşırken çocuğunuzun okulunun ismini paylaşmaktan kaçının.  
• Çocuk odasında bilgisayar bulundurmayın: Çocuğunuzun interneti ve sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanabilmesi için evin ortak alanlarında bilgisayar kullanmasına izin verin. 
 
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN