İnsan Kaynakları 12 OCAK 2015 / 09:29

Sosyal yaratıcılık, bireye ve ülkeye katkı demek

Intel’in başlattığı sosyal inovasyon projesi Çözüm Kumbarasında kazanan projeler belirlendi. Proje kapsamında bir yıl boyunca 6 ilde 6 üniversite ziyaret edilerek, bin 665 genç ile buluşuldu. Ashoka, Endeavor ve Galata İş Melekleri (GBA) işbirliğiyle hayata geçirilen projede, daha iyi bir toplum ve gelecek için teknoloji kullanımıyla toplumsal faydanın sağlandığı yenilikçi iş çözümlerinin üretilmesi amaçlandı.

Çözüm Kumbarası’nın finalinde, son 10 proje arasından en iyi üçü jüri üyeleri tarafından belirlendi. Çevrimiçi alışverişler üzerinden sivil toplum örgütlerine destek sağlayan ve kâr amacı gütmeyen sosyal girişim Yuvarla birinci olurken, duruş bozukluklarını önlemeyi amaçlayan giyilebilir sağlık cihazı Paó ikinci, MENA-CIS bölgesini kapsayan vizyonla hareket eden yerel kitlesel fonlama platformu Fongogo da üçüncü oldu. Birçok üniversitede düzenlenen Çözüm Kumbarası etkinliklerinin de desteğiyle, projede aktif üye sayısı 3 bin 187’ye ulaşırken, 320 proje başvurusu alındı.

Türkiye’nin potansiyeli dikkat çekici

Seçilen ilk üç proje, toplam 50 bin TL değerinde ödülün yanında, M-Spark tarafından sağlanan birebir mentorluk ve stratejik desteği de aldı. İlk seçim aşamasından sonra en iyi 40 projenin sahipleri, Ashoka ve Endeavor tarafından düzenlenen bir eğitime katıldı. Birçok konu başlığı altında geliştirilen projelerden 10 tanesi Intel, Ashoka, Endeavor ve Galata İş Melekleri (GBA) tarafından finale layık görüldü. En iyi 10 proje ekibi Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu ve Ashoka’dan girişimcilik ve sosyal girişimcilik konularında eğitim aldı.

Konuyla ilgili düzenlenen etkinlikte konuşan Intel Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz,  Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus ile önemli bir inovasyon potansiyeli taşıdığının ve sosyal inovasyon projeleri ile daha iyi bir geleceğin bizleri beklediğinin altını çizdi. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da, “Çözüm Kumbarası çok yönlü bir birliktelik sunuyor.  Teknoloji bazlı geliştirilen sosyal inovasyon projelerinin Türkiye’nin gelişiminde büyük katkısı olacağı kanısındayım” dedi.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics