İnsan Kaynakları 17 TEMMUZ 2016 / 08:00

Teknoloji alışverişinde tercihler ve öncelikler

Sağlık, hukuk, bilişim, finans, eğitim, pazarlama, tasarım, lojistik ve inşaat gibi birçok sektörde son 1 yılda Avansas.com üzerinden yapılan alışverişlerin ve Avansas.com’un saha araştırmalarının incelenmesiyle, erkek ve kadınların işyerleri için yaptıkları teknoloji alışverişi alışkanlıkları ortaya çıkarıldı. Buna göre sağlık sektöründeki kadınlar, inşaat sektöründe ise erkekler teknoloji ürünleri satın alımında öne çıkıyor.
Satın alınan ürünlere bakıldığında, kadınlar ve erkekler arasında farklı tercihler öne çıkıyor. Kadınlar USB bellek, ekran temizlik seti, kahve makinesi, su ısıtıcı, tost makinesi, pembe renkli fare satın alırken, erkeklerin en çok aldıkları ürünler ise hesap makinesi, taşınabilir hard disk, yazıcı, fener seti, hoparlör ve dect telefon. Kadınlar ve erkeklerin ortak tercihi olan tek ürün ise kalem pil. Ancak kadınların tercihi şarj edilebilen kalem piller olurken, erkekler kullan at kalem pilleri tercih ediyor.  
Mesleklerin genel işyeri alışverişleri içindeki teknoloji giderlerinin oranına bakıldığında ise mimarlık büroları ve reklam ajansları tüm sektörler arasında ön planda. e-Ticaret sektöründeki kadın çalışanlar, genel işyeri giderlerinin yüzde 29’unu teknoloji alışverişlerine harcarken, aynı oran erkeklerde mimarlık büroları için geçerli. Hukuk firmaları ise kadınlar ve erkekler için ortak olarak yüzde 17 teknoloji harcaması ile en düşük sektör.
İller bazında ise İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli illerindeki erkek ve kadınların teknoloji alışverişi oranları birbirine yakın çıkarken, bu iller haricinde kadınların en çok teknoloji alışverişi yaptığı il Tekirdağ, erkeklerin en çok teknoloji alışverişi yaptığı il ise Konya.
ETİKETLER : 1080 Avansas.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN