İnsan Kaynakları 30 EYLÜL 2017 / 07:11

THO’dan startup etkinliği

Washington merkezli düşünce kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO), gerçekleştirdiği “Türkiye’nin inovasyon ekosistemi: Teknoloji startup’larının rolü” başlıklı telekonferans ile Türk-Amerikan teknoloji ekosisteminin önemli üyelerini bir araya getirdi. Etkinliğe, ABD’nin önde gelen Türk kökenli yazılım firması Comodo Security Solutions İnovasyon Laboratuvarı CTO’su Egemen Taş ve özellikle sağlık alanında dünya çapında birçok girişimi bulunan GE Ventures Catalyst Direktörü Dr. Erdoğan Çeşmeli katıldı.
Açılış konuşmasını yapan THO Direktörü Yenal Küçüker, 20 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek ve dünyanın önde gelen girişimcilerini bir araya getirecek Startupİstanbul uluslararası konferansının Türkiye’deki girişimcilik potansiyelinin boyutunu gösterdiğini belirtti. Dr. Çeşmeli ise Türkiye’nin GSYİH içinde teknoloji harcamalarının aldığı payın son yıllarda arttığını ve bu artışın gelecek 10 yıl süreceğini kaydetti. Çeşmeli, yeni istihdam yaratmada büyük ölçekli uluslararası şirketlerden çok, startuplar’ın rol almaya başladığını da hatırlattı.
Teknoloji girişimciliği konusunda Türkiye'nin bulunduğu yere dikkat çeken Comodo Security Solutions İnovasyon Laboratuvarı CTO’su Egemen Taş, başarılı bir startup ekosistemine sahip İsrail’in Türkiye’ye örnek teşkil edebileceğini söyledi. Comodo Security Systems’in Ar-Ge bölümünün Ankara’da bulunduğunu söyleyen Egemen Taş, Türkiye’nin sunduğu teşviklerin ve gelişmiş becerilere sahip teknik çalışan havuzunun genişliğinin çokuluslu teknoloji şirketleri için son derece cazip olduğunu ifade etti. Taş, “Türkiye’yi Ar-Ge faaliyetleri için denizaşırı kalkınma merkezi olarak görüyoruz. Şirketler de bu opsiyonu değerlendirmeli” dedi.
Türkiye’de e-ticaret, gayrimenkul ve SaaS alanlarının gelecek vadeden alanlar olduğunu söyleyen Erdoğan Çeşmeli, “Türkiye stratejik gelişime odaklanırken, devlet ve yatırımcılar, altyapı maliyetlerinin düşük olduğu ve yetenek havuzunun yeteri kadar vasıflı olduğu alanlarda büyümeye dikkat etmeliler” dedi.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics