İnsan Kaynakları 06 KASIM 2016 / 15:02

TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanlığı’na GittiGidiyor Genel Müdürü Kantarcı seçildi

E-ticaret sektörünü geliştirmek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan E-Ticaret Meclisi’nde başkanlığa GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı seçildi. TOBB bünyesinde kurulan “E-Ticaret Meclisi” ilk toplantısı da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla 25 Ekim’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret şirketlerinin, e-ticareti düzenleyen kamu kurumlarının ve e-ticaret derneklerinin temsilcilerinden oluşan “TOBB E-Ticaret Meclisi”nin ilk başkanlık görevini üstlenen Kantarcı, kamu ve özel sektörün işbirliğinde köprü görevi üstlenecek meclisin projelerine liderlik edecek.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni ekonominin lokomotifi olan e-ticarette sektörel birliği sağlamak adına önemli bir adım attıklarını, sektör meclislerinin, sektörlerin önde gelen firma, dernek ve kamu kurumu temsilcilerini bir araya getirdiğini söyledi. İnternetin sunduğu fırsattan tam faydalanamadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
“Bunun en önemli nedenlerinin başında güven eksikliği geliyor. ‘Dünya Değerler Anketi’ne göre, ‘başka insanlara güvenirim’ diyenlerin oranı Türkiye’de yüzde 8, ABD’de yüzde 37, İsveç’te yüzde 63. Bizdeki bu güvensizlik, e-ticaretin gelişmesini engelliyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerini online mecrada paylaşmak, tanımadığı satıcıdan ürün almak istemiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın, e-ticaret sitelerinin kayıt altına alınması ve güven damgası uygulaması ise bu sorunu çözmek için doğru araçlar.” 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuşmasında, dünyada ve Türkiye'de e-ticaret sektörünün çok hızlı büyüdüğünü belirterek, bu yapının ekonominin büyüme dinamiklerinde kalıcı değişiklikleri oluşturduğunu söyledi.
 
Gerçek potansiyel ortaya çıkacak
E-Ticaret Meclisi’nde, e-ticaret sektörünü ve Türkiye ekonomisini büyütmeye yönelik projelerin konuşulacağını, bu amaçla belirlenecek ortak hedefler için düzenli bilgi akışının sağlanacağını kaydeden Öget Kantarcı, “Sektörün güçlü oyuncuları ve devletin ilgili kademeleriyle sağlanacak güçbirliği sayesinde e-ticarette gerçek potansiyelimizi ortaya çıkartacak adımlar atacağız” dedi ve şöyle devam etti:
“Ekonomimizin daha da büyümesi için dijital dönüşümü en iyi şekilde uygulamalı, e-ihracatı büyütmeliyiz. Ülkemizin, ihracat hedeflerini e-ticaret ile yakalayabileceğine inanıyor, üreticilerimizi e-ticaret ile yurtdışı pazarlarına açarak ihracatımıza katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de e-ticaretin gelişimine katkıda bulunmak, sektörü ve ekonomimizi büyütmek temel amaçlarımız.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics